12:59 - 28 februari 2010 | Auteur: Cor Bouma
HELMOND - TNO heeft zondag op de snelweg A270 bij Helmond de laatste van drie praktijktesten om spookfiles te voorkomen gedaan. De snelweg vanuit Helmond naar Eindhoven ging dicht en het verkeer werd tot zondagavond zes uur omgeleid.

Aan de test deden honderd auto's mee, waarvan de helft was uitgerust met speciale apparatuur. Spookfiles ontstaan door automobilisten die plotseling remmen of van rijbaan veranderen. TNO testte technologie die reageert op gedragingen van weggebruikers voor, naast en achter de auto.

Geslaagd
Programmamanager coöperatief rijden Nico Zornig van TNO beschouwde zondag de tests daarom als geslaagd. In ongeveer een kwart van de files is sprake van een voor de gemiddelde weggebruiker onduidelijke oorzaak. Meestal ontstaan de files door plotseling remmen waarna het verkeer door een harmonica-effect stagneert.

Tussenafstand
Bij het oplossen van de opstopping verbazen de 'slachtoffers' zich vervolgens omdat er niets te zien is wat op een oorzaak wijst. Bij de experimenten die zondag plaatsvonden op een stuk afgesloten snelweg A270 rustte TNO vijftig auto's op de ene rijbaan uit met technologie waarbij auto's onderling met elkaar communiceerden over onder meer tussenafstand en snelheid. Op de andere rijbaan reden vijftig auto's zonder speciale spullen. Daarna werd een spookfile gesimuleerd.

Door de technologie, die de chauffeur bijvoorbeeld inseinde dat hij meer gas moest geven of minder moest remmen, reed de rijbaan met de apparaten regelmatiger en was de file eerder opgelost.

NRS - Stijn's Slaapstudio