13:10 - 20 juli 2010 | Auteur: Raoul Cartens
NIEUWEGEIN - Landbouwgrond brengt door de economische crisis minder op, maar in Brabant valt de waardedaling nog relatief mee. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Vereniging van Makelaars NVM.

Banken zijn voorzichtiger met het geven van leningen voor het aankopen van grond. Ook is de vraag naar landbouwgrond door ontwikkelaars en de overheid sterk afgenomen.

Voor het eerst sinds 2005 brengt een perceel landbouwgrond minder op.

Agrarische grond wordt vooral door naastgelegen grondeigenaren gekocht, en blijft daardoor zijn waarde behouden.De waardedalingen zijn vooral zichtbaar in de bollensector en de glastuinbouw.

In Brabant is vooral veel akkerbouw, veehouderij en tuinbouw. In deze sectoren blijven de prijzen redelijk op peil. De prijzen van agrarische grond zijn het afgelopen halfjaar gedaald tot gemiddeld 38.000 euro per hectare. ''Met name in Noord-Brabant worden nog goede prijzen betaald voor agrarische grond. Het aanbod is daar relatief laag", concludeert Harry Boertjes van NVM.

Wetgeving
Doordat de natuurwetgeving (Natura 2000 en de Ecologische Hoofdstructuur) niet of onvoldoende is uitgeschreven, bestaat er een enorme onzekerheid over de consequenties voor het Nederlandse platteland. Boertjes: ''Het is niet duidelijk vanaf welke afstand van een natuurgebied wettelijke bescherming geldt. Dit belemmert de koop en verkoop van agrarische bedrijven enorm. Er moet dringend duidelijkheid vanuit de overheid komen om de markt weer op gang te krijgen. De Ecologische Hoofdstructuur werkt verstorend in de bedrijfsontwikkeling van bestaande boeren en ook bij verkoop van een object dat in de invloedsfeer ligt.''

Minder agrarische bedrijven
Vorige week stelden onderzoekers van de Wageningen Universiteit dat de komende vijf jaar naar verwachting 17.000 tot 19.000 agrarische bedrijven nog zullen verdwijnen. Cijfers van het CBS laten zien dat in de periode 1999-2009 het aantal agrarische bedrijven al met 28.500 is afgenomen. ''Een zeer reƫle verwachting'', aldus Boertjes. ''De schaalvergroting blijft aanhouden. Bedrijfsopvolging blijft een probleem. De bedrijven worden steeds groter en de opbrengsten blijven achter. Dit stimuleert geen bedrijfsopvolging. De indruk bestaat wel dat er meer animo is dan eerder. Ook de ondernemerskwaliteit van de opvolger is veelal van een goed niveau.''

NRS - Galerie De Kei