Grote economische schade door Q-koortsuitbraak

Publicatie: woensdag 28 september 2011 - 17:06 | Auteur: Mathijs Pennings

DEN BOSCH - De Q-koortsuitbraak heeft in de periode van 2007 tot en met 2010 in totaal tussen de 161 en 336 miljoen euro gekost. Dat blijkt uit een onderzoek naar de economische gevolgen van de uitbraak van Q-koorts. Dat onderzoek is in opdracht van de provincie door de Stichting Economisch Onderzoek uitgevoerd.

Een van de grootste kostenposten is volgens de onderzoekers het ziekteverzuim. Mensen met Q-koorts die te ziek waren om te werken veroorzaakten een economische schade van tussen de 12,5 en 96,5 miljoen euro. De kosten als gevolg van het ruimen van dieren worden geschat op ruim 27 miljoen. Verder is er veel economische schade door het kwaliteitsverlies van leven van Q-koorts patiënten. Dat wordt geschat op minimaal 66,7 miljoen euro en maximaal 145,1 miljoen euro.

Doorberekend in zorgpremie
Het meeste geld wordt uiteindelijk betaald door de burgers. Dat komt, onder meer doordat de behandelkosten van mensen met Q-koorts doorberekend worden in de zorgpremie. Volgens het onderzoeksbureau gaat het om een totaalbedrag van 95 a 251 miljoen euro.

Verder worden de meeste kosten betaald door de overheid. Het Rijk moet namelijk vergoedingen aan boeren uitkeren voor het ruimen van de dieren. Ook de genomen maatregelen om verdere verspreiding van Q-koorts te voorkomen hebben geld gekost. In totaal is de schadepost bij de overheid ruim 55 miljoen euro.

37 miljoen schade voor veehouders
Op de laatste plaats staat de veehouderij. Boeren hebben schade geleden door het verlies aan melkproductie en omdat ze door de ruimingen hun veestapel moeten herbevolken. De totale schade voor hen wordt geschat op ongeveer 37 miljoen euro.

88 besmette bedrijven
De Q-koortsuitbraak in Nederland leidde tot ongeveer 88 besmette bedrijven en in totaal zijn ruim 50.000 dieren geruimd. Qua omvang is de Q-koortsuitbraak daarmee kleiner dan bijvoorbeeld de varkenspest- of de MKZ-uitbraak in Nederland. Bijzonder aan de Q-koortsuitbraak is geweest dat mensen ziek zijn geworden en dat heeft volgens de onderzoekers alsnog tot een behoorlijke economische schade geleid.

Printen


NRS - Elkor