Regels eisen één stad als Culturele Hoofdstad: Eindhoven in plaats van Brabant

Publicatie: maandag 20 augustus 2012 - 19:56 | Auteur: Peter Pim Windhorst

BREDA - De andere Brabantse steden moeten zich er bij neerleggen dat Eindhoven officieel de kandidaat wordt voor de titel 'Brabant Culturele Hoofdstad 2018'. Martijn Sanders, de artistiek leider van Brabant Culturele Hoofdstad, zei dat maandagmiddag nog eens duidelijk in een bijeenkomst met Bredase raadsleden. De Europese regels zijn glashelder; als Brabant niet Eindhoven naar voren schuift, valt het Brabantse bidbook al bij de eerste vergadering van de jury buiten de boot.

Die jury gaat over een paar maanden al de eerste selectie doen. Daarbij zullen kandidaten afvallen. Ook bestaat de mogelijkheid dat steden met huiswerk worden teruggestuurd en dat ze dus de opdracht krijgen hun bidbook bij te schaven. Die jury blijft overigens anoniem, zo vertelde Sanders in Breda. Er zitten zes Nederlanders in en zeven Europeanen van buiten ons land; meer is er niet over bekend.

10 miljoen
De Bredase raad besluit op 30 augustus of de stad 10 miljoen gaat investeren in het plan. Maandag spraken de raadsleden daarom nog eens met Commissaris van de Koningin Wim van der Donk en met Martijn Sanders. Donderdag zal de raadscommissie politiek over het plan debatteren. Omstreeks deze tijd wordt ook in Tilburg over het plan gepraat. De Tilburgse raad neemt op 10 september een beslissing.

De agenda van Sanders staat dezer dagen vol met afspraken. Onder zijn leiding wordt ook gewerkt aan de tweede versie van het bidbook, het stuk waarin precies staat beschreven waarom Brabant (Eindhoven) zich kandidaat stelt. Dat bidbook blijft geheim; de andere Nederlandse kandidaten (Utrecht, Maastricht en Friesland) zouden anders te makkelijk kunnen reageren op de Brabantse plannen.

Printen
Corrigeren


Reacties (5)


Eindhoven als culturele hoofdstad van brabant?
Geen stad is stoffiger, lelijker, kleurlozer en zelfs cultuurlozer dan Eindhoven!
Dat wordt een lachtertje, benieuwd of de andere steden daar in meegaan.
21-08-2012 om 00:24 uur | tijluilenspiegel

't Is dat dit de regels zijn, maar eigenlijk weet je niet of je moet lachen of huilen. Eindhoven!
Eerlijk is eerlijk, mensen. Als ik buitenlandse bezoekers iets van Brabant laat zien, dan komt het maar zelden voor dat ik daar kom. Psv is wel leuk. Het Van Abbe ook. Maar verder is het snel wegwezen. Vooral ook omdat Omroep Brabant net iets te vaak en net iets te opzichtig als regionale omroep voor Eindhoven en omgeving optreedt. Dat schept afstand. Want zo blits en gigantisch is deze stad zeker niet. Beetje 'paard' en 'eroverheen tillen'.
En een belangrijk thema van Brabant Culturele Hoofdstad is 'verbinden'.
Dat gaat onder de nieuwe naamgeving maar zeer moeizaam lukke. Daarvoor is er bij de meeste andere, en vooral representatievere, steden te veel stedelijke trots aanwezig.

De enige echt steekhoudende reden die ik kan bedenken voor Eindhoven is dat het bedrijfsleven daar relatief sterk is ontwikkeld en voor een behoorlijk deel ook internationaal werkt. En het kan iets bijlappen. Overigens gelooft geen hond dat dat ook gaat gebeuren.

De andere reden is volgens mij dat Rombouts te hard is gaan glimmen toen hij de honeurs namens Brabant mocht waarnemen, maar onvoldoende het verschil wist tussen Brabant en Den Bosch. Eigen schuld, dikke bult, Rombouts. Met wat minder chauvinistisch gedrag was het zeker Den Bosch geworden.
Helaas, u dacht te eng lokaal. En daarom zitten we nu met Eindhoven opgescheept.

Gelukkig voor u bent u in ieder geval nog het bestuurlijke aanspreekpunt. Een soort doekje voor het bloeden. Maar iedere keer als u het heeft over 'Eindhoven Culturele Hoofdstad' en u glimt daarbij, denk ik dat u een steeds langere neus verdient.


[Bericht gewijzigd door 'commtree' op 21-08-2012 om 22:49]
20-08-2012 om 23:24 uur | commtree

Als het Eindhoven word i.p.v. Brabant dan hoeven de andere steden toch niet te investeren?
20-08-2012 om 22:06 uur | tijger

Weg met dit plan, we zitten in een crisis en hebben elke euro nodig.
Dit is een speeltje voor Bobo's, zij zullen wel zorgen dat zij flink verdienen aan reis/verblijf en vergaderkosten.
Culturele hoofdstad onzin, wat er nu aan cultuur is wordt weg bezuinigd.
20-08-2012 om 21:25 uur | leomill

Als ze daar in Eindhoven dan maar niet denken dat de andere steden dan gaan investeren in de culturele hoofdstad, dan zal die gemeente alles alleen op moeten hoesten. Lijkt mij een kansloze missie.
20-08-2012 om 21:08 uur | habke

  • Reageren op dit artikel

  • Dit bericht is gearchiveerd, waardoor het niet meer mogelijk is om te reageren.