EINDHOVEN - Met de dood van oud-topman van Philips Wisse Dekker, is een bestuurder heengegaan die hield van simpelheid en die erg benaderbaar was. Dat zegt oud-woordvoerder van Philips en vriend van Dekker, Eef Brouwers.
Wisse Dekker kwam zaterdagochtend om het leven bij een verkeersongeval in het Zeeuwse Zoutelande. Hij is 88 jaar oud geworden.
'Goede vriend verloren'
Eef Brouwers, oud-woordvoerder Philips en de Rijksvoorlichtingsdienst, kende Dekker goed. "We begonnen als collega's, maar de laatste paar jaar waren we zelfs buren in Eindhoven. Ik ben een hele goede vriend verloren."
Brouwers beschrijft Dekker als een zeer benaderbare man. "Hij wilde directe communicatie. Het moest simpel zijn. Daarom waren zijn banden met de pers ook zo goed. Net als in Brussel trouwens. Op behendige wijze wist Dekker zowel in Den Haag als Brussel vele miljoenen guldens aan subsidies los te krijgen voor onderzoek en ontwikkeling."
Nieuw tijdperk
Dekkers benoeming bij Philips in 1992 tot president luidde een nieuw tijdperk in bij het elektronicaconcern. Hij stond bekend om zijn snelle beslissingen. Onder zijn leiding was Philips het eerste bedrijf in de wereld dat een videorecorder op de markt bracht. In 1980 werd de Video 2000 gelanceerd. Hoewel de V2000 technisch superieur was, wist Philips ook hier geen overwinning te behalen. Sony introduceerde in dezelfde tijd het Betamax-systeem en Matsushita VHS.
Philips leed door deze mislukking grote reputatieschade. Het imago verbeterde weer door de uitvinding van de Compact Disc. Philips ontwikkelde het product samen met Sony. De eerste cd ter wereld werd gefabriceerd in 1982, het jaar waarin Dekker president werd.
Zware lasten
Het bedrijf bleef gebukt gaan onder zware lasten, onder meer voor onderzoek en ontwikkeling. De omzet steeg, maar Dekker haalde zijn winstdoelstelling niet. In 1986 maakte Dekker plaats voor Cor van der Klugt, waarna hij plaats nam als president-commissaris. In 1994 kwam, na een periode van 46 jaar, een einde aan de loopbaan van Dekker bij Philips.