Provincie zoekt extra half miljoen voor kunst in Brabant

Publicatie: donderdag 4 oktober 2012 - 10:47 | Auteur: Peter Pim Windhorst

DEN BOSCH - De Brabantse politiek wil een half miljoen euro extra in kunst investeren. De cultuur-woordvoerders van alle politieke partijen in de staten hebben daarover de afgelopen dagen met elkaar gepraat.Tijdens een commissievergadering vrijdag op het provinciehuis wordt het idee gelanceerd.

Begin september maakte de provincie bekend hoe de bijna drie miljoen euro verdeeld wordt, die de komende tijd per jaar voor subsidies in de podiumkunsten beschikbaar is. Dat bedrag is echter te laag om alle instellingen te subsidieren die om subsidie gevraagd hebben en die een positieve beoordeling hebben gekregen.

Festival Mundial
Een aantal organisaties die volgens een adviescommissie inhoudelijk goede plannen hebben, vielen over de rand. Voorbeelden daarvan zijn Festival Mundial, Circo Circolo, dansgezelschap Vloeistof, theatergezelschap Het Paard dat Vliegt, Het Storionifestival en het Gipsyfestival.

De politici die nu actie ondernomen hebben, zijn bang dat er door deze beslissing te weinig organisaties overblijven om in Brabant een levensvatbare kunstsector overeind te houden. Daarbij wordt natuurlijk ook gekeken naar de ambitie om in 2018 Culturele Hoofdstad van Europa te worden. Directeur Jan Driessen van Mundial heeft van de investering gehoord, maar nog geen teken vanuit de provincie gehad. "Ik weet niet wat dat betekent voor mundial. Hoop gloort, maar we moeten even afwachten." Festival Mundial vroeg om 150.000 euro.

Half miljoen
Volgens Jeroen Hageman van D66 is er op korte termijn in de begroting een half miljoen euro ruimte te vinden.

De provincie heeft ook nog een potje van ruim anderhalf miljoen euro apart staan voor de podiumkunsten. Dat bedrag is bestemd voor een reorganisatie die de sector 'toekomstbestendig' moet maken. Over de verdeling van dat geld zijn de provincie en de instellingen nu in gesprek.

Printen
Corrigeren


Reacties (7)


Ik vraag mijzelf wel eens af..hoe zit dat nu met een kunstenaar. Wanneer mag men zichzelf een kunstenaar noemen. Is dat omdat je een diploma hebt na het doorlopen van een kunstacademie? (met alle respect hiervoor) Maar geen enkel product van zichzelf weet te verkopen en zichzelf niet in levensbehoefte kunt voorzien? Of ben je een kunstenaar (ongediplomeerd) die vanuit zijn/haar hart werkt (als hobby) en een prachtstuk weet te produceren. En het daarbij ook weet te verkopen.
Maar een half miljoen extra voor kunst in Brabant, juist in deze tijd.. Persoonlijk vind ik dit onverantwoord. Het wordt juist nu al een hele kunst heel Brabant aan het eten te houden! !
05-10-2012 om 12:35 uur | narsis

Inderdaad cio.
Geld weg donderen aan kunst en aan eerste levensbehoefte zoals voedsel is er geen geld.
En op een enkeling na denkt heel Nederland zo.
Hoe kan het dan nog steeds zo zijn dat er miljoenen naar kunst gaan?!
04-10-2012 om 15:00 uur | maaike

Ik lees net dat het voedsel in de voedselbank van Tilburg (bijna) op is.
De aller-armste onder ons hebben straks nog niet eens meer fatsoenlijk te eten.
en dan nadenken over nota bene een half miljoen euro extra voor die z.g. kunst ? ? ?
Zijn ze nou helemaal gek geworden daar bij de staten der provincie in Den Bosch ? ?
Ga maar eens nadenken over hoe je die mensen te eten geeft, dan doe je tenminste je echte werk waarvoor je bent aangesteld ( en verantwoordelijk bent ) .
Te gek voor woorden.
[Bericht gewijzigd door 'clo' op 04-10-2012 om 14:06]
04-10-2012 om 13:59 uur | clo

Dat vond ik al in de jaren 60 en 70. Ik was bevriend met kunstenaars in mijn toenmalige woonplaats. Ik irriteerde me toen al aan de types, die met trots rondbazuinden, dat ze hun kliederwerkjes (bv 11 stuks vervaardigd in 2 uur) bij de gemeente hadden ingeleverd en voorlopig weer lekker onder de pannen waren. Als je echt talent hebt, dan ga je op den duur vanzelf wel verkopen. Deze regel gaat natuurlijk niet altijd op. Het werk moet nou eenmaal een zekere commerciele waarde hebben. .a.w. het moet wel door de kijkers/luisteraars op waardering kunnen rekenen. Je kunt natuurlijk ook alleen maar maken wat alleen jij makenswaardig vindt, maar dan moet je niet aan het gemeenteloket gaan zeuren. Je bent dan niet meer dan een hobbyist met talent. Je bent als kunstenaar echt geen ubermensch, zulke mensen bestaan trouwens niet. Dus probeer je down to earth te gedragen en als je het kunt opbrengen, ook zo te denken,
04-10-2012 om 13:59 uur | drjohn

In deze tijd ga je toch geen geld uitgeven voor kunst.
Dat stel je is een paar jaar uit.
Dat doe je thuis toch ook nu.. je gaat ook niet gelijk iets kopen wat niet direkt nodig is
Dat stel je is ff uit.
04-10-2012 om 13:41 uur | ykgcuh6h7

Geldverspilling deze linkse hobby. Dat geld kan beter besteed worden aan nuttige dingen.
04-10-2012 om 13:23 uur | flopcohen

Als theatermaker moet je een productie maken waar het publiek graag voor komt.
De opbrengst is de waardering voor je productie en werkkapitaal waarvan je de medewerkers kunt betalen.
Doe je dit niet heb je geen bestaansrecht en moet je stoppen.
Hoe anders is het met een bijdrage uit een potje, geen angst voor half lege zalen en geen drijfveer om iets goeds neer te zetten.
Nee, met een pak geld is het fijn dromen, laten we eens iets doen met een wortel en een peer en dat die dan een verhouding heeft met een appel en omdat dit de natuur betreft doen we het natuurlijk en treden we naakt op.enz enz.
Onzin? De afgelopen jaren zijn er door heel Nederland voorstellingen geweest waar bij je jezelf afvroeg hoe verzin je dit, waren zij dronken of onder invloed van drugs toen zij dit bedachten.
En niet alleen podia kunsten maar ook zg kunstenaars, verf op een muur schieten, pindakaas op de vloer etc etc.
Het lijkt er tegenwoordig op dat je niets meer hoeft te kunnen een troebele geest is voldoende.
04-10-2012 om 12:15 uur | leomill

  • Reageren op dit artikel

  • Dit bericht is gearchiveerd, waardoor het niet meer mogelijk is om te reageren.