SON - Bestuursvoorzitter Paul Rüpp van Avans Hogeschool verwacht dat de komende tijd enkele tientallen studenten zullen terugkeren naar een van zijn opleidingen. Zij waren eerder afgehaakt door de langstudeerboete die zij moesten betalen.
Voor hen wordt een speciaal programma gemaakt om de eerste maanden van hun studie in te halen.
3.063 euro boete
Studenten die meer dan een jaar extra over hun opleiding doen, moesten vanaf het begin van dit collegejaar 3063 euro boete betalen. Dat bedrag kwam bovenop het reguliere collegegeld van 1713 euro. Reden voor een groot aantal studenten om af te haken, zei Rüpp tijdens het achtergrondprogramma Alles Mag op Zaterdag van Omroep Brabant.
Rüpp schat dat van de 27.000 studenten aan een hogeschool van Avans er zo'n 1600 met de langstudeermaatregel te maken kregen. "Een positief effect is dat een aantal sneller is afgestudeerd, maar er zijn er een heleboel gestopt."
Wet ongedaan maken
De VVD en PvdA gaven onlangs aan de boete met terugwerkende kracht te willen schrappen. Volgens Rüpp gaan beide partijen komende week een motie indienen om de wet ongedaan te maken. Tot het zover is, wordt het geld nog gewoon geïnd bij de studenten die ervoor kozen in termijnen te betalen.
"Wij hebben onze studenten vrijdag laten weten dat we de maatregel voorlopig niet opschorten, dat mogen we niet van het ministerie van financiën," zegt Rüpp.
"Het is ongelofelijk broddelwerk," vindt de bestuurder. "De overheid zou zich moeten schamen om eerst een wet in te stellen en die vervolgens niet uit te voeren. Dit kost ons administratief heel veel en het kost heel veel energie."
Geld teruggeven
Rüpp hoopt de komende week een brief te krijgen van staatssecretaris Halbe Zijlstra met duidelijkheid over hoe te handelen. "Ik verwacht de studenten dan weer toegang te kunnen verlenen en hun geld te kunnen teruggeven," zegt hij.
Een neiging om terug te keren naar de politiek -Rüpp was jarenlang gedeputeerde voor het CDA in Provinciale Staten van Brabant- lijkt hij niet te hebben. "Je zou er ook een afkeer van kunnen krijgen. Als ik af en toe zie wat er in de Tweede Kamer gebeurt, walg ik ervan."