EINDHOVEN - Bijna de helft van alle Eindhovenaren is van plan om woensdag te gaan stemmen in het burgemeestersreferendum. Dat stelt marktonderzoeksbureau Markteffect op basis van een onderzoek.
Volgens het bureau gaat 48 procent van de stemgerechtigden stemmen. Uit het onderzoek blijkt verder dat 96 procent van de Eindhovenaren weet dat er een referendum is. 39 procent van de kiezers gaat voor Rob van Gijzel en 18 procent stemt op Leen Verbeek. Daarnaast is er nog een grote groep zwevende kiezers en een groep die van plan is een blanco stem in te leveren.
Volgens het bureau leert de ervaring dat met zo'n uitslag de opkomst hoogstwaarschijnlijk boven de kiesdrempel van 30 procent zal komen.
Vooral de linkse kiezers gaan stemmen. CDA- en VVD-aanhangers stemmen minder en hebben vaak niet duidelijk in beeld op welke kandidaat. Vooral onder de jongeren, in de leeftijd van 18 tot en met 34 jaar, zijn nog veel stemmen te winnen. In de andere leeftijdscategorieën hebben velen hun keuze al gemaakt. Ook blijkt dat van de 65-plussers beduidend meer mensen woensdag hun stem zullen uitbrengen.
Reacties
Leen Verbeek feliciteert Rob van Gijzel met de tweede gewonnen peiling. De eerste peiling bracht Verbeek 17% van de stemmen tegen 40% voor van Gijzel. Nu heeft hij er 18% tegen 39% voor Van Gijzel. Verbeek ziet het referendum woensdag pas als de echte peiling. Hij vind dat als Van Gijzel wint, deze zich nog wel moet inspannen om ook de niet-linkse kiezers te overtuigen. Van Gijzel moet het vooral van PvdA- en SP-stemmers hebben, terwijl de politieke verdeling bij Verbeek gelijkmatiger is.
Van Gijzel zelf durft nog niet zeker te zijn van de overwinning komende woensdag. Het marktonderzoeksbureau is ervan overtuigd dat het referendum zal slagen doordat de opkomst van minimaal dertig procent zeker wordt gehaald.