Christien Meindertsma krijgt mooie solo in Tilburgs Textielmuseum
Wie weet er nou van welk schaap de wol komt waar zijn of haar trui van is gemaakt? De meeste mensen niet. Maar het is wel een van de vragen waar ontwerpster Christien Meindertsma, afgestudeerd aan de Design Academy in Eindhoven, mee bezig is. In haar eerste solo-expositie, in het Tilburgs Textielmuseum, laat ze zien waar dat allemaal toe leidt.
Meteen als je binnenkomt, zie je ze al. De truien. Elke trui is gemaakt van de wol van één schaap. Het nummer van het oormerk staat erop. Achter de truien hangen de foto's van de schapen; de kudde komt uit Aarle-Rixtel.
Varken in munitieWaar komen onze grondstoffen precies vandaan? Met die vraag is Christien al lang bezig. Ze kreeg landelijke bekendheid met een boek waarin precies beschreven staat in welke produkten de onderdelen van één varken allemaal terecht kwamen. Karbonades en paté... dat wisten we wel maar ook bij het maken van bier en munitie worden produkten gebruikt die uit varkens afkomstig zijn.
Christiens truien zijn nog geen commercieel levensvatbaar produkt. Haar projecten zijn samen één groot onderzoek en een aanzet tot nadenken. "Alleen als je weet waar de grondstoffen vandaan komen, weet je zeker dat ze op een eerlijke en duurzame manier zijn gemaakt", zegt ze zelf.
Kopjes van bottenNog een voorbeeld? In sommige soorten porselein (bone-china) zit van oudsher as van verbrande botten. Van zulk porselein maakt Christien kopjes en bordjes. Op elk stuk serviesgoed staat van welk wild dier de as komt die er in verwerkt is. En de plek op de Hoge Veluwe waar het dode beest gevonden is. De mooie tentoonstelling in het Textielmuseum duurt tot en met 3 juni.
