Ontdek
VIDEO

Brabant maakt zich op voor herdenken en feesten

29 april 2012 om 08:29 • Aangepast 2 oktober 2025 om 01:19

Komende vrijdag herdenken we de doden uit de voorbije oorlogen, en een dag later vieren we de vrijheid. Dat gebeurt ook in Grave. Een plek vol sporen uit de Tweede Wereldoorlog.

Profielfoto van Redactie
Geschreven door
Redactie

De brug van Grave verbindt Brabant en Gelderland. Het was in de zomer van 1944 voor de Geallieerde bevrijders een cruciaal punt om snel door te kunnen stoten naar het Duitse Rijk. In september dat jaar stond aan de Belgische grens een grote troepenmacht klaar om via de weg over Eindhoven, Son, Sint Oedenrode, Veghel, Uden en Grave naar Arnhem op te rukken. Vanuit de lucht werden overal parachutisten gedropt om de Duitse troepen te kunnen overrompelen. Dit was de beroemde Operatie Market Garden.
AirborneGrave werd ook een doelwit en op 17 september 1944 zag de lucht boven het Maasdorp zwart van de Amerikaanse parachutisten. Het waren honderden militairen van het 504e regiment van de 82e Airborne Divisie. Ze moesten de zwaar bewaakte brug compleet in de handen krijgen, nog voordat de Duitsers hem konden opblazen. Ondanks vele slachtoffers en na zware gevechten, slaagden ze in hun taak.
Kort na de luchtlandingen konden de geallieerde tanks en andere eenheden de brug over en oprukken naar Arnhem. Daar liep de operatie vast. Maar Oost-Brabant was wel bevrijd, het westen van de provincie volgde grotendeels in de maanden oktober en november.  
MonumentDe brug bij Grave is na de oorlog ook omgedoopt tot John S. Thompsonbrug, naar de Amerikaanse pelotonscommandant die de brug in handen kreeg. Aan de Brabantse kant staat sinds 1994 een monument. Een roestvrijstalen opbject in de vorm van een parachute die ook op een parachutistenhelm lijkt. Hier is jaarlijks op 17 september de herdenking van de bevrijding.
Rondom het monument de overblijfselen van de strijd: kazematten (bunkers) die gebouwd werden in 1936 en allemaal nog kogel- en granaatinslagen hebben. Binnen in de gebouwen foto's en spullen die met de gevechten daar te maken hebben. Dit alles vormt het Graafs Kazemattenmuseum. 
WedstrijdGrave deed mee aan een provinciale wedstrijd over wie het meest 'levendige' monument heeft. Onze provincie kent meer dan 450 oorlogsmonumenten. Het monument in Grave werd samen met vier andere genomineerd. Willem-Jan Joachems bezocht alle vijf de monumenten, In Grave, Tilburg, Lage Zwaluwe, Eerde en Eindhoven. Deze hele week bij Omroep Brabant aandacht voor die monumenten in onze radio-uitzendingen en dinsdag-, woensdag- en donderdagavond bij Onder Ons op televisie.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.