Ontdek

Q-koortsonderzoek nodig bij kinderen met hartafwijking in Noordoost-Brabant

14 mei 2012 om 18:37 • Aangepast 28 september 2025 om 00:33

In Noordoost-Brabant lopen 360 kinderen die een hartafwijking hebben, kans op chronische Q-koorts. Het gaat om kinderen die deze griepachtige ziekte de afgelopen jaren hebben opgelopen.

Profielfoto van Redactie
Geschreven door
Redactie

Het advies is om kinderen met een hartklepafwijking die ziek worden, zo snel mogelijk op Q-koorts te onderzoeken. Hiermee kunnen complicaties worden voorkomen.
Medewerking van artsenDit blijkt uit een studie waaraan onder anderen artsen van de GGD Hart voor Brabant en het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch hebben meegewerkt. Het onderzoek werd gecoördineerd door het RijksInstituut voor Volksgezondheid en Milieu, het RIVM. Aanleiding was een relatief laag aantal meldingen van Q-koorts bij kinderen.
Bij het RIVM zijn evenmin, via de diverse GGD-en in ons land, kinderen met 'bijzondere complicaties' gemeld. Wel zijn gevallen bekend van Q-koortsinfecties met heftige bijverschijnselen.
Sterfgevallen in buitenlandIn tegenstelling tot de situatie in andere landen, waar zich enkele sterfgevallen hebben voorgedaan, zijn, voor zover bekend, in ons land geen kinderen overleden aan Q-koorts. Hiervoor is geen verklaring te geven, zo meldt het RIVM in een toelichting.
Mogelijk houden artsen bij kinderen minder snel rekening met de Q-koorts. Als een arts niet aan een specifieke verwekker denkt, en dat niet gericht aanvraagt in het laboratorium, dan kan de daadwerkelijke veroorzaker onbekend blijven, verduidelijkt de RIVM-wordvoerder.


App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.