Ontdek

Lobby Philip Morris Bergen op Zoom tegen accijnsverhoging tabak, politiek reageert wisselend

23 mei 2012 om 18:12

Tabaksfabrikant Philip Morris in Bergen op Zoom wil de lokale politiek voor het karretje spannen. Ze hopen zo de verhoging van de accijnzen op tabak te voorkomen.

Geschreven door

De landelijke politiek is van plan om de belasting op tabak, alcohol en frisdrank flink te verhogen. Volgens de tabaksfabrikant verliezen mensen hun baan als de belastingverhoging op sigaretten doorgaat.
Philip Morris heeft alle fracties in de gemeenteraad al een brief gestuurd die de lokale politici alleen nog maar hoeven te ondertekenen.
Reactie CDAFractievoorzittter Wim Musters van het CDA in Bergen op Zoom vindt het verzoek van Philip Morris meevallen. “Wat Philip Morris vraagt, is eigenlijk niet zoveel. Ze willen alleen dat de accijnsverhoging die er toch al komt door de prijsstijging van vorig jaar niet ook nog eens verdubbeld wordt. Het hoeft niet én, én te zijn.
"Ik heb de brief die Philip Morris voor mij en de andere raadsleden heeft opgesteld gelezen, maar nog niet ondertekend en opgestuurd. Dat overweeg ik wel."
Reactie Lijst LinssenOok fractievoorzitter Sander Siebelink van Lijst Linssen heeft begrip voor het standpunt van Philip Morris. “Hier zie je dus een concreet resultaat van de slechte plannen rond belastingverhogingen uit Den Haag", zegt Siebelink. "Roken is weliswaar slecht, maar werkeloosheid is ook slecht."
Siebelink vreest voor de banen die verloren zouden gaan. "Als Philip Morris zou besluiten weg te gaan naar een ander land met een gunstiger belastingklimaat, dan zitten we hier met een ontzettend hoge werkeloosheid en daar zit ik in elk geval niet op te wachten”, laat Siebelink weten.
Reactie PvdAVolgens Han Verbeem, fractievoorzitter van de PvdA, moet Philip Morris zijn eigen zaakjes maar regelen. "Het is niet aan ons om te lobbyen voor de tabaksindustrie in Den Haag, dat moeten ze maar zelf doen."
De verhoging van de belasting heeft nog een ander effect dan alleen mogelijk banenverlies. "We zien de accijnsverhoging als een middel om mensen er van te weerhouden te gaan roken, voor ons is gezondheid ook heel belangrijk, ook daarom kunnen we hier niet aan mee doen", aldus Verbeem.
Reactie VVDCoalitiepartner VVD denkt er heel anders over. Fractievoorzitter Gertjan Huismans legt de nadruk vooral bij werknemers die hun baan kunnen kwijtraken. "Logisch dat Philip Morris deze weg bewandeld. We waren in eerste instantie verbaasd, maar we snappen dat het gaat om enorme werkgelegenheid."
Huismans bekijkt de mogelijkheden. we gaan op onze eigen manier aan de orde brengen en overbrengen in Den Haag, anders spelen we het door naar onze collega's in Den Haag. Het is niet omdat het tabaksfabrikant dat we er niets mee doen.
In de commissie wordt er donderdagavond op initiatief van de VVD over de brief gesproken. Landelijke gaat de PvdA kamervragen over de brief stellen.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.