Ontdek

'Bezoekcijfers Tilburgse Kermis ongefundeerd'

2 augustus 2012 om 16:19 • Aangepast 29 september 2025 om 03:11

Misschien zijn er helemaal niet 1,5 miljoen mensen in Tilburg geweest tijdens de kermis vorige week. De meetmethode waarmee de bezoekcijfers zijn berekend, is niet betrouwbaar volgens NRC Next. De stelling dat de kermis het grootste evenement van Nederland is, noemt de krant 'ongefundeerd'.

Profielfoto van Redactie
Geschreven door
Redactie

De Tilburgse kermiswethouder Joost Möller riep de tiendaagse kermis uit tot ' het grootste evenement van Nederland'. Dat zou wat betreft het aantal bezoeken zo kunnen zijn, maar daar is geen bewijs voor, schrijft NRC Next vrijdag in de rubriek waarbij ze feiten natrekken.
Möller erkent onzekerheidWethouder Möller herkent de kritiek van NRC. "We hebben met de Universiteit van Tilburg geprobeerd een methode te verzinnen waarbij het cijfer betrouwbaar is, maar die is er niet." Volgens Möller begint het al met de vraag: wat is een bezoeker? "Is een Tilburger die 300 meter over de kermis loopt en dan een hempje koopt in de winkel, een bezoeker van de kermis? En zo zijn er veel meer factoren die het totale aantal onzeker maken."
Toch denkt de gemeente Tilburg redelijk veilig te zitten. "Ik voel me al een beetje het braafste jongetje van de klas", zegt Joost Möller. "Ik heb de stellige overtuiging dat het op Roze Maandag in Tilburg drukker is dan bij Zomercarnaval in Rotterdam." Roze Maandag trekt naar schatting 375.000 bezoekers. Zomercarnaval 800.000; Möller trekt dat 'ernstig in twijfel'. 
Nek aan nek met VierdaagsefeestenAan de hand van beelden uit de politiehelikopter is de balans opgemaakt: in tien dagen 1,5 tot 1,6 miljoen mensen; een record. Dat zijn ongeveer honderdduizend bezoekers meer dan de Vierdaagsefeesten in Nijmegen trekken: 1,4 miljoen in zeven dagen.
Voorheen ging Tilburg ervan uit dat de kermis 1 miljoen bezoekers trok. Nu is het onderzoek al nauwkeuriger: de politie meet op verschillende momenten de drukte op meerdere plekken en vermenigvuldigt dat aantal met de totale oppervlakte van de kermis.
Geen commercieel belang bij cijfersVolgens de kermiswethouder Joost Möller heeft Tilburg geen commercieel belang bij de bezoekcijfers. "Het is vooral een vraag die bij media leeft. Kermisexploitanten en ondernemers weten van vorige jaren hoe druk ze het zelf hebben en gebruiken dat als richtlijn. Sponsoren zijn er niet."
Een van de methodes die door de gemeente en universiteit is afgeschoten, gaat als volgt: tellen hoeveel mensen hun auto in de garage parkeren en vervolgens bezoekers vragen of ze met de auto zijn. Zo kun je het aantal bezoekers met de auto extrapoleren. Dit brengt echter onzekerheid met zich mee omdat het bezoekgedrag van mensen met de auto anders kan zijn dan dat van mensen die in de stad wonen of met de fiets komen.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.