Kermisbond op bezoek bij de paus in Rome
Nicole Vermolen is raadslid van de VVD in Den Bosch. De audiëntie van de groep kermisexploitanten staat in het teken van de eeuwenoude band tussen kerk en kermis. Vermolen vindt dat die band verwatert.
Audiëntie op 1 decemberIn de jaren zestig van de vorige eeuw is er voor het eerst een delegatie van kermismensen naar Rome gegaan. Op 1 december is het de derde keer dat zij op audiëntie gaat. "Al in de Middeleeuwen zijn er kerkdiensten gehouden op de kermis maar in de loop der tijden is dat veranderd. We zien gelukkig dat het de laatste twintig tot dertig jaar weer toeneemt", aldus Vermolen.
Volgens haar is het belangrijk om de band tussen kermis en kerk te versterken omdat dat goed is voor wat zij noemt 'sociale cohesie'. "De diensten, meestal gehouden door onze aalmoezenier maar soms ook door de plaatselijke pastoor, trekken tientallen tot honderden mensen. Bovendien wordt aan mensen uit de gemeenschap gevraagd hun steentje bij te dragen zoals bijvoorbeeld de koren."
Geen gehoor bij VNGDe kerkdiensten die nu op de kermissen gehouden worden, komen vaak tot stand op initiatief van de kermiscoördinator van de gemeente. Eigenlijk zou de BOVAK dus beter op audiëntie kunnen gaan bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. "Dat klinkt logisch inderdaad," zegt Vermolen, "maar de VNG heeft paar jaar geleden besloten dat de kermis niet langer een zaak is die landelijke besproken moet worden. Ze willen ons daarom blijkbaar niet ontvangen."
Ook burgemeester Hans Janssen van Oisterwijk, voorheen kermiswethouder in Tilburg, reist met het gezelschap af naar Vaticaanstad.