Ireen Wüst pakt leiding bij EK na sublieme drie kilometer
Ze wordt direct gevolgd door drie landgenoten: debutante Antoinette de Jong (2e), Linda de Vries (3e) en Diane Valkenburg (4e). De Jong finishte na 4.07,48 (6e) en staat - mede dankzij haar prima 500 meter - halverwege het toernooi op de tweede plek.
Extra adrenalineDe 26-jarige Brabantse vertelde met extra adrenaline aan de start te hebben gestaan, nadat haar optreden op de 500 meter was tegengevallen. "Ik was getergd omdat ik baalde van die 500 meter. Ik wilde iets rechtzetten." Wüst benaderde haar baanrecord uit 2007 tot op een seconde en kwam uit op 4.01,25.
"Ik voelde al de hele zomer dat de 'oude' Wüst terugkomt, alleen werd ik ziek in het voorseizoen", zei ze. "Maar ik weet dat het in me zit. En dan is het aan mij om dat op het juiste moment eruit te laten komen. Ik ben blij dat dat vandaag gelukt is. Het is mijn doel om op de 1500 meter weer richting mijn baanrecord te gaan en de voorsprong te vergroten'', zei Wüst, die nog geen voorschot op het goud wilde nemen: "Er moet nog 6,5 kilometer worden geschaatst."
De Vries volbracht de drie kilometer in 4.05,33 en was daarmee een halve seconde sneller dan Diane Valkenburg. Ook in het klassement geven beide nauwelijks aan elkaar toe. De Vries staat derde met 80,868 punten terwijl Valkenburg één plek lager staat met 80,903.
Tijdwinst op belangrijkste concurrentenEerder op de dag boekte Wüst op de openingsafstand van het EK allround direct tijdwinst op haar belangrijkste concurrenten Martina Sablikova en Claudia Pechstein.
Wüst had 39,96 seconden nodig voor de 500 meter en werd vierde. Pechstein bereikte de streep na 40,01 seconden en titelverdedigster Sablikova klokte een tijd van 40,95 seconden.