Meer Brabanders geboren dan overleden, nu nog wel
Nog nooit was het Brabantse geboorteoverschot zo klein. Ter vergelijking in 2002 werden er nog 30.000 baby's geboren in onze provincie tegenover nog geen 20.000 sterfgevallen. In tien jaar tijd liep het geboorteoverschot dus terug van 10.000 naar 3500.
Het gaat hardEn met name het laatste jaar ging het hard: van zo'n 5200 naar 3500 in één jaar tijd. Het moment dat er -voor het eerst sinds de metingen- meer mensen overlijden dan er geboren worden, komt met rasse schreden dichterbij: zeker als de crisis (waardoor minder mensen aan kinderen beginnen) aanhoudt.
De risico's van een zogeheten 'sterfteoverschot' en bevolkingskrimp voor gemeentes zijn enorm. Zo waarschuwde het ministerie van Binnenlandse Zaken vorig jaar voor afnemende bedrijvigheid en minder banen in gemeenten die de krimp niet weten te keren: "Gebrek aan goed opgeleide werknemers kan ertoe leiden dat bedrijven zich liever ergens anders vestigen." Steeds meer gemeentes die willen groeien zijn daarvoor aangewezen op verhuizingen en immigratie. Nu al gaat het om meer dan één op de drie gemeenten in onze provincie en als de trend doorzet zal het binnen enkele jaren bijna overal in Brabant zo zijn.
24 gemeenten met sterfte-overschotIn 2012 telden al 24 van 67 Brabantse gemeenten meer begrafenissen en uitvaarten dan geboortes. Dat waren bijna twee keer zo veel gemeenten als een jaar eerder. Vught spande de kroon, met een sterfteoverschot van liefst tachtig personen (0,31 procent). De Brabantse steden groeien wel nog steeds 'op eigen kracht', al gaat dat lang niet meer zo hard als vroeger. Helmond (plaats twee) en Den Bosch (plaats vier) doen het het best. Eerder werd al duidelijk dat Den Bosch met de staduitbreiding De Groote Wielen een van de jongste wijken van Nederland binnen de stadsgrenzen had.
Het vruchtbaarste Brabantse land is dat van Heusden en Altena, waar zowel in de gemeente Werkendam als de gemeente Aalburg nog flink meer mensen geboren worden dan overlijden. In Aalburg is het geboorteoverschot zelfs het hoogst van heel Brabant.
Kijk op deze kaart om te zien hoe jouw gemeente ervoor staat. Het genoemde geboorte/sterfte-overschot is het aantal geboortes minus het aantal sterfgevallen als percentage van de bevolking.
Gemeenten met het hoogste geboorteoverschot (meer geboortes dan sterfgevallen)1. Aalburg 0,46%2. Helmond 0,41%3. Reusel-De Mierden 0,38%4. Den Bosch 0,38%5. Gemert-Bakel: 0,35%
Gemeenten met het hoogste sterfteoverschot (meer sterfgevallen dan geboortes)1. Vught -0,31%2. Rucphen -0,27%3. Halderberge -0,18%4. Oisterwijk -0,17%5. Boxmeer -0,17%
Bron: CBS