Ontdek

Stuifmail 17 maart: Boomklevers en dassenburchten

17 maart 2013 om 10:39 • Aangepast 29 september 2025 om 22:38

Jouw favoriete boswachter Frans Kapteijns selecteerde ook deze week weer de mooiste natuurplaatjes. In zijn rubriek 'Stuifmail' bespreekt hij deze week onder andere de boomklever en de dassenburcht.

Profielfoto van Redactie
Geschreven door
Redactie

Uitvliegende boomkleverOp de foto een uitvliegende boomklever. De vraag is of hij een stuk beton inwerkt in een vlieggat. Die vraag is lastig te beantwoorden. Over het algemeen maken boomklevers een vlieggat dicht door het dicht te kleven (daar danken zij hun naam aan) met leemsubstanties vermengd met allerlei hard materiaal. Dus als het echt beton is, dan is dat op een andere manier er in gekomen. Vergroten van een nestgat doen ze meestal niet of het moet eerst groter gemaakt zijn om het daarna dicht te maken.
Ingegroeide boomOp de foto is duidelijk te zien, dat de tak van de een boom ingegroeid is in de tak van een andere boom. De vraag is of dit vaker voorkomt. Ik heb ook wel eens iets dergelijks gezien, maar ik heb het toch voor alle zekerheid even nagevraagd bij mij vriend hovenier Jos Kepers. Hij kwam met de volgende reactie: "Dit soort vergroeiingen zie je inderdaad wel meer. Uiteindelijk groeien twee of drie bomen als een boom verder. Maar alleen binnen dezelfde soort. Het is een soort van Siamese tweeling achteraf, maar ze blijven volgens mij dan wel vaak hun voeding vanuit het eigen wortelgestel betrekken." Tot zover de bevestiging van mijn vriend.
De dassenburchtOp de foto zie je een grote ingang, en dus duidelijk eentje van een ingang dassenburcht. Ook het stro geeft dit een beetje aan, want elke ochtend schonen dassen hun kamer waar ze liggen. Het zijn zeer propere dieren. 
Juveniel sperwerOp de foto is een mooie juveniel mannetje te zien. Deze prachtige vogel zat bij Hans Exterkate in de tuin. Deze afgelopen winter weer veel meldingen gehad van sperwers in de tuin, alhoewel sommige mensen af en toe dachten dat het buizerds waren.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.