'Beveiliging van filiaal Brink’s in Best onvoldoende'
"Als je alleen maar een hek aan de buitenkant hebt, dan is dat niet goed. Dat moet veel beter", zegt een beveiligingsexpert die anoniem wil blijven en uit de wereld komt van het beveiligen van waardetransportbedrijven.
"Binnen zo'n bedrijf horen ongeveer vier aparte schijven te zijn waar je doorheen moet om bij het geld te kunnen komen. Aan de buitenkant moet je ook meerdere schijven hebben voordat je bij Brink's op het terrein staat."
Het kantoor van Brink's ligt aan een doorgaande weg op het industrieterrein Breeven in Best dat voor iedereen toegankelijk is. Rondom het pand is een hek van ijzer, aan de achterkant is het van ijzerdraad. De daders hebben dat opengeknipt en stonden toen op de binnenplaats. Vervolgens hebben ze het explosief tot ontploffen gebracht en zijn ze naar binnen gegaan.
Geen veiligheidsnorm in de brancheExperts en criminologen zeggen dat er een norm moet komen voor het beveiligen van dit soort bedrijven. Ook stellen ze dat waardetransportbedrijven onderling te weinig overleggen over hun beveiliging.
"In Nederland zijn drie grote spelers; Brink's, G4S en SecureCash. Daarbij zijn er nog een aantal kleinere spelers, die ook regelmatig rondrijden in een onopvallende bus. Die rijden dan rond in een busje van bouwbedrijven", zegt een expert die zo'n transport regelmatig op afstand beveiligt.
'Zwak punt'"Geldcentrales hebben altijd een zwak punt", zegt een ander. "Maar als je op een industrieterrein komt, dan moet je je aanpassen aan de bestaande situatie. Het best voor waardetransportbedrijven is om zelf je omgeving in te richten. Het is goed dat er nu met de minister wordt gesproken om aanvullende maatregelen. Die zijn echt nodig."
Brink's laat in een persverklaring weten dat "de daders het gemunt hebben op een ruimte waar alleen wisselgeld beschikbaar was. Hieruit blijkt dat er geen informatie van binnenuit was bij de overvallers", zo zegt het bedrijf. De Nederlandse Veiligheidsbranche wil niet reageren.
De overval op Brink's werd door een Belgische bende gepleegd; ook Brink's gaat daarvan uit.