Betalingsproblemen bij banken ING en SNS veroorzaakt door cyberaanval
De problemen die klanten van ING en SNS vrijdagmiddag hadden met het online betalingssysteem iDeal zijn opgelost. ING-klanten hadden eerder op de dag ook enige tijd problemen met de mobiele app en het inloggen op MijnING.nl.
De storing was het gevolg van een cyberaanval. Dat liet de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) vrijdagavond weten aan de NOS. De sites werden bestookt met dataverkeer, zodat ze nauwelijks bereikbaar werden. Volgens de NVB was het geen hack en is de veiligheid van internetbankieren en mobiel bankieren niet in gevaar geweest.
'Treurig rijtje'"Woensdag ING, donderdag SNS en vandaag ING en iDeal. Het begint een treurig rijtje te worden", verzuchtte een woordvoerder van Detailhandel Nederland in reactie op de jongste problemen met het betalingsverkeer in Nederland.
De belangenbehartiger van winkeliers vindt het de hoogste tijd dat banken de problemen nu serieus aanpakken en oplossen. "Het gaat hier om een maatschappelijk belang. iDeal is een belangrijk betaalmiddel online."
De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) wilde vrijdagmiddag nog niet reageren. "We houden het natuurlijk wel nauwgezet in de gaten."
'Geen cyberaanvallen'Het kabinet volgt de problemen rond internetstoringen in het betalingsverkeer 'nauwgezet'. Premier Mark Rutte heeft dat vrijdag gezegd tijdens zijn wekelijkse persconferentie. Rutte sprak van 'een zorgelijke ontwikkeling'. Hij heeft geen aanleiding om te denken dat de storingen komen door cyberaanvallen.
Volgens de premier staat het kabinet in nauw contact met de banken. Hij is ervan overtuigd dat zij hard werken aan een oplossing. Rutte onderstreepte dat de banken verantwoordelijk zijn voor een 'fatsoenlijk verloop van het betalingsverkeer'. Rutte wilde niet zeggen of er nieuwe regelgeving moet komen om de problemen aan te pakken. Hij wilde dat ook niet uitsluiten. Nadere analyse moet uitwijzen of het nodig is.
'Internet groeit uit jasje'Volgens hoogleraar Jan Friso Groote groeit het internet uit zijn jasje en zit dáár het probleem. "De systemen die banken gebruiken zijn uitermate geschikt voor de kleinschalige toepassing van internet uit de begintijd. Maar ze zijn niet meer geschikt voor het internet zoals het nu gebruikt wordt."
