Ontdek

Af en toe het zweepje erover is goed voor ‘tussen de oren’

30 mei 2013 om 22:40 • Aangepast 29 september 2025 om 10:22

Mensen die zich overgeven aan seksuele fetisjen zouden psychisch gezonder en gelukkiger zijn dan mensen met een ‘normaal’ seksleven. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Tilburg naar psychologische gezondheid.

Profielfoto van Redactie
Geschreven door
Redactie

Fetisjisten raken seksueel opgewonden van bepaalde voorwerpen of rituelen. Denk aan voetfetisjisten die graag aan de tenen snuffelen, of mensen die zich het liefst in leer of rubber hullen. Met een zweepje of handboeien kunnen mensen een dominante of ondergeschikte rol aannemen.
Open staan voor nieuwe ervaringenMensen met een seksuele voorkeur voor bondage, discipline en sadisme en masochisme scoren zowel op psychologisch als persoonlijk vlak hoger dan mensen die zich niet met fetisjen bezighouden. Volgens de onderzoekers komt omdat mensen met een seksuele fetisj extraverter zijn, open staan voor nieuwe ervaringen en minder neurotisch zijn. De Daily Mail schrijft hierover.
Andreas Wismeijer, psycholoog van de Universiteit van Tilburg, stelt dat sado-masochisten niet afwijken van de algemene bevolking, maar als er verschillen zijn, dan is dat in het voordeel van de SM-beoefenaars.
Onderdanigen en dominanten scoren gelijkVoor het onderzoek werden 902 fans van SM, bondage en discipline gevraagd verschillende vragenlijsten in te vullen over persoonlijkheid, gevoeligheid voor afwijzing, geluk en stijl van gerechtigheid in relaties. Ook 434 deelnemers zonder seksuele fetisj werden ondervraagd. Alle deelnemers wisten niet waar het onderzoek exact over ging, alleen menselijk gedrag werd genoemd.
"Binnen de SM-gemeenschap werden de onderdanigen tot voorheen altijd gezien als de meest kwetsbaren, maar er is geen resultaat waarbij de onderdanige minder goed scoort dan de dominante", aldus Wismeijer.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.