Ontdek

John Körmeling maakt zelf eerste expositie in 'zijn' brug over de Tilburgse Piushaven

10 juni 2013 om 17:43 • Aangepast 29 september 2025 om 08:43

De Eindhovense kunstenaar John Körmeling gaat zelf de eerste tentoonstelling inrichten in het ballasthuis van de door hem bedachte brug over de Tilburgse Piushaven. De nieuwe brug wordt vrijdag in gebruik genomen. Bij de opening wordt ook de naam van de nieuwe brug onthuld: 1000 Tilburgers stuurden daarvoor een idee in.

Profielfoto van Redactie
Geschreven door
Redactie

De nieuwe brug over de Piushaven is een ophaalbrug. Het contragewicht dat bij zulke bruggen hoort, is door John Körmeling veranderd in een doorzichtig huisje. De betonnen vloer levert het benodigde gewicht.
Atelier Körmeling had bedacht dat het huisje boven in de brug, dat naar beneden zakt als de brug open gaat, zou kunnen dienen als werkplaats voor de brugwachter. Later kwam het idee dat het gebruikt zou kunnen worden als atelier of expositieruimte.
Dat laatste is het geworden en John is de eerste die een kunstwerk in het ballasthuis mag neerzetten. Het ballasthuis wordt geen openbaar gebouw; alleen technici die aan de brug werken mogen er in. Wat de kunst betreft, wordt het dus een grote vitrine waar mensen van buiten af naar kunnen kijken.
Iets bijzondersDe gemeente Tilburg wilde dat de nieuwe brug over de Piushaven iets bijzonders werd en kwam zo terecht bij Körmeling die in Tilburg ook het draaiende huis op de Hasseltrotonde bouwde. De nieuwe brug ziet er stoer en stevig uit, de bedoeling van de ontwerper was de brug op een oude havenkraan te doen lijken.
Een ander bijzonder punt aan de brug is de manier waarop-ie opengaat. De wachtende fietsers en automobilisten kijken als de brug open is niet tegen het brugdek aan. Door de manier waarop de brug ontworpen is, kijken ze onder dat brugdek door naar de wachtenden aan de overkant.
ParkeerkleedDe nieuwe brug kostte ruim drie miljoen euro. De kosten waren hoger dan verwacht omdat de aannemer halverwege het bouwproces failliet ging.
Voor de liefhebbers: bij het SMS in Den Bosch is op dit moment het parkeerkleed te zien dat John ooit ontwierp. Het is een zwart kleed met een grote P erop. Wie het oprolt en achter in de auto legt, heeft volgens John altijd een parkeerplaats bij zich.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.