Miskleun in zaak Sytze van der Velde om kinderporno op computer
De politie heeft de laptop van pedoseksueel Sytze van der Velde (65) uit Eindhoven in januari onterecht in beslag genomen en er is geen bewijs dat hij sites met kinderporno heeft bezocht. De rechtbank in Zutphen heeft dat vrijdag geconcludeerd over het bezwaar dat de Eindhovenaar maakte tegen vervolging wegens bezit of bekijken van kinderporno.
De rechtbank komt nog voor de behandeling van de zaak tot de conclusie dat er geen bewijs is om hem te kunnen veroordelen en verklaarde het bezwaar vrijdag gegrond.
Strafrechtelijke verleden"De rechtbank ontkomt er niet aan te concluderen dat het strafrechtelijke verleden van verdachte als belangrijkste argument is gehanteerd om hem aan te merken als verdachte", staat in een de beslissing.
Agenten zagen op het bureaublad van de laptop van de pedoseksueel kleine foto's van kindergezichten staan toen ze hem in januari kwamen halen om hem terug te sturen naar de gevangenis. "Foto's van enkel de gezichten van kinderen zouden bij niemand ook maar de gedachte aan kinderporno doen opkomen", zo schrijft de rechter.
'Volstrekt onvoldoende'De rechter laat weten dat Van der Velde deze afbeeldingen rechtmatig op zijn compute had. "Naar objectieve maatstaven is dat volstrekt onvoldoende voor een vermoeden van het bezit van kinderporno. Ook een veroordeelde ontuchtpleger moet risicoloos geoorloofde afbeeldingen van kinderen kunnen hebben."Sytze van der V. werd veroordeeld voor misbruik van jongens. Zijn zaak werd in 2009 landelijk bekend toen burgemeester Rob van Gijzel hem een gebiedsverbod oplegde voor heel Eindhoven. In april werd hij in zijn cel aangehouden vanwege de nieuwe beschuldigingen. Deze maand zat zijn celstraf erop.
De geplande strafzaak tegen Sytze van der Velde die dinsdag zou dienen gaat niet door. Het Openbaar Ministerie kan nog wel in beroep tegen de beslissing van de rechtbank. Het OM kon vrijdag niet reageren op de uitspraak.
Ruimhartige schadevergoedingVan der Velde noemt de beslissing het bewijs dat er smerige spelletjes worden gespeeld. 'Gelukkig is de rechter verstandiger', reageert hij. Hij wil een ruimhartige schadevergoeding voor de acht dagen die hij in voorarrest zat voor de zaak.
