Vrijspraak van Zes van Breda voor moord op Oma Mok 'allesbehalve een uitgemaakte zaak'
"Het dossier van toen was dun en wellicht te dun voor veroordeling", aldus advocaat-generaal Winfried Korver. Korver zei verder dat er geen sprake is geweest van 'boze opzet' van de rechercheurs die de moord destijds onderzochten.
'Geen gelopen race'Toch benadrukte Korver dat het Haagse hof de zaak in zijn geheel opnieuw moet onderzoeken en dat het herzieningsproces bepaald geen gelopen race is.
"De uitkomst staat niet bij voorbaat vast. Ook andere uitkomsten dan vrijspraak zijn denkbaar omdat recentere getuigenverklaringen nog steeds vragen oproepen over de rol van enkele veroordeelden."
'Onzekerheid welhaast ondraaglijk'Vier van de zes veroordeelden waren dinsdag bij de regiezitting aanwezig. "Ik begrijp dat de onzekerheid voor hen welhaast ondraaglijk moet zijn, maar de nieuwe procedure gaat nog lang duren."
Het herzieningsproces krijgt een tweede regiezitting voordat de zaak in 2014 inhoudelijk wordt behandeld. Justitie wil 31 getuigen horen, de lijst van de verdediging telt zeventien getuigen.
Knoops: nieuw diepgaand onderzoek onnodigVolgens Geert-Jan Knoops, een van de advocaten van de Zes, wordt een langdurig proces 'heel zwaar' voor de verdachten en is een nieuw, diepgaand onderzoek naar de moord helemaal niet nodig.
Knoops wees onder meer op het zeer uitvoerige advies van advocaat-generaal bij de Hoge Raad Diederik Aben, dat vorig jaar tot herziening van de zaak heeft geleid. Volgens Knoops heeft Aben in het 159 pagina's tellende stuk afdoende aangegeven dat de Zes 'niet de daders geweest kunnen zijn'.
'Geen eerlijk proces'De Hoge Raad bepaalde in december vorig jaar dat de Zes opnieuw berecht moeten worden omdat zij geen eerlijk proces hebben gehad. Bij de eerdere behandelingen in de jaren '90 zouden door politie en justitie veel fouten zijn gemaakt. Zo waren belangrijke ontlastende getuigenverklaringen achtergehouden.
Zaak Oma MokDe zaak draait om de moord op de 56-jarige 'Oma Mok', de vrouw die in juli 1993 dood werd gevonden in de keuken van Peacock, het Chinese restaurant van haar zoon. Ze was gewurgd en ernstig mishandeld. Drie mannen en drie vrouwen uit Breda, de Zes, werden in 1994 veroordeeld voor de dood van Oma Mok. Zij hebben hun straf uitgezeten en zijn inmiddels vrij.