Veel minder jongeren komen om op Brabantse wegen
Het aantal verkeersdoden op de Brabantse wegen was in 2012 lager dan ooit. Nog steeds kwamen er 89 mensen om het leven in het verkeer in de provincie, maar het was voor het eerst dat dat trieste getal duidelijk onder de honderd dook.
Dat blijkt uit gegevens ministerie van Infrastructuur over de jaren 2006 tot en met 2012 die Nu.nl heeft opgevraagd.
Spectaculaire daling onder jongerenMet name onder jongeren, weliswaar nog steeds de meestvoorkomende groep, is de daling spectaculair. In 2009 verongelukten er in Brabant 33 jongeren tussen de 16 en 26 jaar oud. In 2012 was dat aantal meer dan gehalveerd tot 13.
De meeste ongelukken gebeuren ook in Brabant op de snelwegen, maar gezien de grote hoeveelheid automobilisten die ze elk uur verwerken, gelden de snelwegen eerder als de veiligste wegen dan als onveilig.
Bossche wegen erg veiligBuiten de snelwegen om valt Den Bosch in positieve zin op. Waar de drie grootste gemeenten in Brabant (Eindhoven, Tilburg en Breda) ook in die volgorde de meeste verkeersdoden telden, staat de vierde gemeente van Brabant, Den Bosch, niet eens bij de bovenste tien. Vijftien mensen kwamen in die zeven jaar tijd om het leven op de Bossche wegen en straten, tegenover 48 in Eindhoven en veertig in Tilburg.
Desalniettemin is Brabant nog steeds de provincie met de meeste dodelijke verkeersongelukken van heel Nederland. In zeven jaar tijd kwamen er zeker 773 mensen om het leven in onze provincie. Volgens deskundigen komt dat doordat Brabant veel doorgaande N-wegen telt en die veelal provinciale wegen maken overal elk jaar de meeste slachtoffers.
Aantal verkeersdoden in Brabant tussen de 16 en 26 jaar
jaar aantal2006 272007 362008 232009 332010 242011 162012 13
Aantal verkeersdoden in Brabant - alle leeftijdenjaar aantal2006 1152007 1272008 1272009 1172010 972011 1012012 89
De gegevens zijn afkomstig van NU.nl/data en Ministerie Infrastructuur& Milieu en beschikbaar onder CC BY-SA licentie.
Actiedag NUL VerkeersdodenWoensdag is voor de tweede keer de actiedag NUL Verkeersdoden. Door heel Brabant worden op 76 plekken acties gehouden die gericht zijn op de verkeersveiligheid. Dit jaar richt de actiedag zich volgens gedeputeerde van de provincie Ruud van Heugten vooral op fietsers. Zij zijn volgens hem namelijk samen met jonge bestuurders en ouderen het vaakst als slachtoffer betrokken bij een verkeersongeval.
Volgend jaar richt de actie NUL Verkeersdoden zich daarom specifiek op jonge bestuurders. Ruud van Heugten wijst iedereen er woensdagochtend op vooral naar zichzelf te kijken en niet steeds te wijzen naar de overheid. "Kijk wat je zelf aan je gedrag kunt doen", zo stelt hij woensdagochtend. En hij denkt hierbij aan goede verlichting op je fiets en bijvoorbeeld niet sms-en terwijl je op de fiets zit.
