Ontdek

Groei helft Brabantse veebedrijven op de tocht

29 november 2013 om 15:35

Ruwweg de helft van duizenden Brabantse veehouderijen kan zonder aanpassingen niet meer uitbreiden als strengere eisen van de provincie volgend jaar gaan gelden. Een zeer beperkte steekproef bij 68 Brabantse veehouders wijst dat uit.

Geschreven door

Brabant ontwikkelt op dit moment een zogenoemde zorgvuldigheidsscore voor veehouders. Veehouders die voldoen aan alle wettelijke eisen krijgen een 6. De provincie staat uitbreiding alleen nog toe als boeren extra punten halen en een 7 scoren door maatregelen tegen bijvoorbeeld uitstoot van ammoniak, stank en fijnstof. Volgens de steekproef scoort de helft van de varkens- en legkippenbedrijven nu minimaal een 7. Ongeveer zestig procent van de melkveebedrijven haalt dat.
'Meeste bedrijven scoren niet genoeg'Vleeskippen- en geitenbedrijven blijven achter. Voor respectievelijk een kwart en een derde dreigt dat ze niet meer mogen groeien. De provincie benadrukt dat de meeste bedrijven nog nét niet genoeg scoren en met enige maatregelen wel slagen.
Brabant zegt op basis van juridisch advies dat van boeren mag worden geëist wat in de wet staat. Er is 'wel degelijk een juridisch risico' maar 'voldoende hoop voor een goede afloop' bij de rechter, zegt de adviseur van de provincie over het systeem.
Bureaucratie beperkenDe provincie denkt de bureaucratie rond de zorgvuldigheidsscore te beperken door punten te geven voor bestaande certificaten zoals Beter Leven en EKO. De zorgvuldigheidsscore is zo gemaakt dat de provincie denkt dat veehouders een rendabel bedrijf kunnen hebben. Het concept ligt tot eind december ter inzage.
Provinciale Staten beslissen begin volgend jaar. Brabant beschouwt het unieke systeem als een tijdelijke maatregel die vanaf 2020 niet meer nodig zou moeten zijn.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.