Ontdek
VIDEO

Studenten uit Eindhoven bouwen grootste ijskoepel ooit in Finland

5 december 2013 om 18:53 • Aangepast 28 september 2025 om 05:35

Een team met ongeveer vijftig man gaat in januari in Finland de grootste ijskoepel ooit bouwen. De koepel krijgt een diameter van dertig meter en wordt tien meter hoog. De bouw staat onder leiding van een docent en een groep studenten Bouwkunde van de Technische Universiteit Eindhoven.

Profielfoto van Redactie
Geschreven door
Redactie

De koepel wordt gebouwd van pykrete. Dat is ijs versterkt met fijne houtvezels. Het materiaal is drie keer zo sterk als puur ijs en veel taaier.
JuukaIn Finland kijken de bewoners van het stadje Juuka enorm uit naar de komst van de Brabantse studenten. Het hele stadje zet zich in om het project tot een succes te maken. De accomodatie waar de studenten en vrijwilligers tijdens de bouw verblijven is door de gemeenschap beschikbaar gesteld, de plaatselijke steengroeve levert warmtepakken en verschillende ondernemers ondersteunen het team waar ze kunnen.
PykretePykrete is eigenlijk een laagjestechniek. Telkens wordt er eerst een laagje droge sneeuw opgespoten en daarna een mengsel van water met 10 procent zaagsel. Dat mengsel trekt in het sneeuwlaagje, waarna dit geheel bevriest. Daarna volgen telkens dezelfde stappen zodat er een massieve schaal van ijs ontstaat. De bouwmethode is door de gekozen materialen en het lage energiegebruik zeer duurzaam.
IjskoepelDe onderzoekers willen aantonen dat pykrete een goedkoop en milieuvriendelijk bouwmateriaal is voor tijdelijke constructies als ijshotels of opslaghallen. Het team bouwt eerst een kleinere proefkoepel. Die wordt dan als bouwkeet gebruikt tijdens de bouw van de grote koepel. Als alles volgens plan verloopt, wordt die op 18 januari geopend.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.