Ontdek

'Klasgenootjes moeten weten dat een mama is vermoord', zegt deskundige na dood Claudia Oskam

18 januari 2014 om 17:09 • Aangepast 23 september 2025 om 12:33

"De klasgenootjes van de kinderen van Claudia Oskam uit Zevenbergen moeten horen wat er gebeurd is." Dat zei Ineke van Sijl zaterdagmiddag in Alles Mag Op Zaterdag bij Omroep Brabant Radio. Van Sijl geeft advies over hoe het onderwijs het beste kan doorgaan nadat er iets heel ergs gebeurd is. "Niets vertellen is het slechtste wat je kan doen."

Profielfoto van Redactie
Geschreven door
Redactie

Het lichaam van Claudia Oskam werd zondagavond gevonden. Haar ex-man William heeft bekend dat hij haar om het leven heeft gebracht. Claudia laat drie kinderen achter van elf, negen en acht jaar oud. Zij zitten op basisschool De Boemerang in Zevenbergen.
'Huilen is niet erg'Een van Van Sijls collega's geeft nu advies bij De Boemerang, maar Van Sijl heeft zelf veel ervaring met soortgelijke situaties. Ze was directeur van een school in de Bijlmer toen daar een vliegtuig een flat binnenvloog en gaf advies toen Jesse Dingemans vermoord werd op een school in Hoogerheide.
"Je kunt het niet oefenen. Elke situatie is anders en het doet ook iets met mensen. Daar kun je je niet op voorbereiden", vertelde Van Sijl. "Het is niet erg als een leraar moet huilen tijdens een gesprek, maar het gesprek moet wel gevoerd worden. Daar help ik bij."
Alles vertellenVolgens Van Sijl moeten de kinderen in Zevenbergen horen wat er is gebeurd. "Er is een mama vermoord. Dat is gruwelijk, maar het niet vertellen is erger dan de rauwe werkelijkheid. We leven nu eenmaal niet in een perfecte wereld, dus we moeten onze kinderen zo toerusten dat ze er een weg in kunnen vinden", zei ze.
"Het allerbelangrijkste is dat de kinderen vertrouwen houden in de volwassenen om hen heen. Ze komen er toch wel achter en als volwassenen er dan over gelogen hebben is er nog veel meer kapot."
'Blijf bij de feiten'Van Sijl geeft allerlei adviezen over hoe de leraren die lastige gesprekken moeten voeren. "Blijf bij de feiten", vertelt ze. "Kinderen gaan soms met zo'n verhaal aan de haal. Ze maken het bloederiger of gaan er allerlei details bij verzinnen."
De adviseur helpt scholen ook op de lange termijn. "Zo'n zaak als die van Claudia Oskam zal nog heel lang spelen. Ze zitten nu in de hectische eerste fase, maar er komt straks natuurlijk nog veel aan. Een rechtszaak, weer persaandacht, de uitspraak, het moment dat de moord één jaar geleden is. Het is belangrijk om vooruit te denken", aldus Van Sijl.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.