Komt er een kopverbod voor voetballers? 'Het hoort er gewoon bij'
Het is al langer bekend dat er risico's zijn voor oud-voetballers die veel hebben gekopt. "Dat is natuurlijk niet geruststellend", zegt oud PSV-spits Danny Koevermans, die tegenwoordig in Helmond woont.
"Er zijn genoeg spelers die veel koppen, maar wat is dan precies 'veel'?" De oud-speler kan zich voorstellen dat er met jaren onderzoek en uitslagen een verband te leggen is. "Daar ben ik al jaren bezorgd over." Maar, zegt hij, "Er zijn genoeg mensen die Alzheimer krijgen en nooit hebben gevoetbald."
Koevermans begrijpt dat de Gezondheidsraad wil ingrijpen, maar denkt niet dat het makkelijk zal zijn om koppen helemaal uit het voetbalspel te halen. "Het hoort gewoon bij voetbal." Hij is benieuwd hoe de sport er zonder koppen uitziet. "Als er een harde voorzet komt en je kunt de bal in het doel koppen, doen de meeste mensen dat wel. Ik denk niet dat je de kopbal kan uitbannen."
Koppen verbieden
Volgens de Gezondheidsraad krijgen de hersenen bij elke kopbal een klap, wat op lange termijn hersenschade kan veroorzaken. De raad stelt daarom voor om koppen op jonge leeftijd te verbieden, trainingen met kopballen te beperken en met lichtere ballen te spelen.
Ook moet er meer voorlichting komen voor ouders, kinderen, trainers, scheidsrechters en sportorganisaties over de risico's van hoofdcontact tijdens sporten. Vrouwen, kinderen en parasporters moeten extra beschermd worden, omdat zij gevoeliger zijn voor hersenletsel.
'Schedel krijgt een optater'
"Als je kopt krijgen je hersenen, die in een laagje vocht in de schedel drijven, een optater." Dat zegt neuroloog-intensivist Marcel Ariës van Maastricht UMC tegen de NOS. "Er kunnen kleine bloedingen ontstaan en hersencellen kunnen beschadigd raken in gebieden die je nodig hebt voor je geheugen of het aansturen van je lichaam."