Drukte in Brabantse binnensteden
De Brabantse binnensteden doen goede zaken na de kerst. Dat stellen de winkeliersverenigingen van de grote Brabantse steden.
Vóór kerst hadden ondernemers te maken met tegenvallende inkomsten. Door het slechte winterweer en gladheid liepen veel winkeliers inkomsten mis. Volgens de winkeliers worden die verliezen deze week ruimschoots goedgemaakt. Vooral in Eindhoven, Tilburg, Den Bosch en Breda was de afgelopen week druk in de binnenstad. Opvallend is dat steeds meer Vlamingen komen shoppen.
Over de koppen lopen
In Eindhoven is het deze dagen over de 'koppen lopen', zegt Bart Meijer namens de ondernemers in het Eindhovense centrum. "Het begin van de kerstvakantie viel tegen vanwege de sneeuw en gladheid." Het jaar 2009 was niet goed voor de detailhandel. Maar door Eindhoven Winterstad en de uitverkoop zijn mensen massaal komen opdagen na de kerst. "Dat maakt het een positief einde."
Topdrukte
Winkeliers in Bergen op Zoom noemen de kerstvakantie 'goed' en spreken deze dagen zelfs van topdrukte. "Er is woensdag geen parkeerplaats meer te krijgen." Volgens Henri van den Berg van Stichting Sterck kwam de decembermaand dit jaar langzaam op gang. "Door het slechte weer kwamen mensen de stad niet in en dat kost ons geld. Mensen stappen dan over op webwinkels." De ijsbaan in Bergen op Zoom heeft tot nu toe meer dan 25.000 bezoekers getrokken. Ook zien de ondernemers onder het winkelend publiek opvallend veel Belgen.
In de rij
In Breda was de situatie niet anders. Volgens voorzitter Jos Koniuszek van de ondernemersvereniging in de Bredase binnenstad staan er rijen voor de parkeergarages en is dat een goed teken. "Maar voor de Kerst was dat wel anders. Met de sneeuw in de binnenstad was het even wat schuifelen. En dat kost je bezoekers." Vorig jaar stond het 3FM Glazen huis in Breda en dat trok enorme hoeveelheden winkelend publiek aan, die dit jaar voor de Bredase winkeliers niet waren te evenaren. Maar volgens Koniuszek heeft het predikaat 'Beste Binnenstad van Nederland' ook weer veel mensen naar Breda getrokken.
Ruimschoots
De winkeliers in Tilburg zijn 'niet ontevreden'. Volgens binnenstadsmanager Anton Jungerhans hielden winkeliers voor de Kerst hun hart vast over hoe ze de decembermaand zouden doorkomen. "Maar dat wordt deze week ruimschoots goedgemaakt. We hebben extra geadverteerd en ook onze pendelbussen van en naar Turnhout hebben meer bezoekers naar Tilburg getrokken." Ook Tilburg telde een toename aan Vlaams winkelpubliek in de stad.
Geen topjaar
Voor de meeste ondernemers was 2009 geen topjaar. Economische crisis en slecht weer in wat de topmaand moet zijn. Volgens Jungerhans calculeren de winkeliers die tegenvallers in. "Uiteindelijk is december toch nog meegevallen."
Jan van Pul van de Roosendaalse Ondernemers Federatie had de grootste teleurstelling te verwerken op de koopzondag voor kerst, toen de SBS6 Kerstparade werd afgelast vanwege de hevige sneeuwval. "We hadden daar echt als winkeliers een klapper willen maken. Die koopzondag is voor iedereen verloren gegaan." Ook in Roosendaal werden de dagen na kerst pas echt een succes voor de winkeliers in de binnenstad. "De verliezen van de week daarvoor zijn op dit moment ruimschoots gecompenseerd."
