VIDEO

Philipsfabriek in drie tellen neer (spectaculaire beelden)

7 mei 2010 om 16:11
nl
Duizenden mensen zijn zaterdagmiddag uitgelopen om te zien hoe het RAF-gebouw op het voormalige Philipsterrein Strijp-R met een druk op de knop werd neergehaald. Het karakteristieke gebouw waar vroeger beeldbuizen werden ontwikkeld, stortte in nadat steunpilaren met 120 kilo dynamiet waren opgeblazen.
Geschreven door

Kijk boven bij audio/video en onderaan deze pagina voor videobeelden (niet beschikbaar op mobiele telefoon)
Het gebouw was 120 meter lang en 35 meter hoog. Het gevaarte ging in enkele seconden tegen de vlakte. Dit resulteerde in een enorme stofwolk, waardoor in ieder geval één omstander onwel raakte. Zij moest worden geholpen door ambulancebroeders. Het luchtruim boven het fabrieksterrein was afgesloten om te voorkomen dat vliegverkeer in problemen zou komen.

Het gebeurt niet vaak dat een gebouw wordt neergehaald met dynamiet. Springmeesters waren zaterdagmorgen in touw om ontstekingen aan te brengen. Bewakers sloten het gebouw hermetisch af om te voorkomen dat er verder iemand in het gebouw kon komen. Steunpilaren op drie verdiepingen werden van boven naar beneden opgeblazen waardoor het pand als een kaartenhuis in elkaar zakte. Rondvliegende schilfers werden opgevangen met doeken. Het publiek mocht vanaf honderd meter toekijken.

De operatie lijkt spectaculair maar volgens sloper Arie van Liempd is het gebruik van dynamiet de veiligste manier om gebouwen neer te halen. "Het lijkt een hele happening, maar ik doe gewoon mijn werk." Toch begrijpt hij wel waarom de operatie veel belangstelling wekt. "Het is natuurlijk best wel bijzonder om zo'n gebouw te zien inzakken. In het gebouw is veel gebeurd, maar het is klaar om afscheid te nemen. Dit wordt de laatste dag voor madam."
Publiek
Op het spectaculaire schouwspel waren zo'n vierduizend mensen afgekomen, zei een woordvoerster van projectontwikkelaar Amvest. Het massaal toegestroomde publiek moest wel alert zijn met het maken van foto's. Het aftellen van tien tot nul ging niet helemaal volgens plan, waardoor veel mensen te laat waren om een fraai plaatje te schieten.
Nostalgie
Gerrit Wouters heeft 38 jaar op het Philipsterrein gewerkt, waarvan ook een groot aantal jaren in het RAF-gebouw. Hij is niet bedroefd, maar "het doet toch iets met je". "Er gaat een stukje nostalgie verloren. Ik heb er een leuke tijd gehad."
De fabriek op de ochtend voor de sloop (foto: Ralph van G.)
Het publiek stond rijen dik (foto: Martijn de Bie)
De oude Philipsfabriek gaat op in stof (foto: Martijn de Bie)
Buitenkans om mooie plaatjes te schieten (foto: Bas Weetink)
Een enorme stofwolk waar eerst de fabriek stond (foto: Antoine van Heertum)
Nog een keer de stofwolk (foto: Martijn de Bie)
De puinhoop na afloop (foto: Bas Weetink)
Werk aan de winkel (foto: Bas Weetink)














App ons!

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.