Confetti met carnaval: waar komt het eigenlijk vandaan?
Een feestje is bijna niet compleet zonder confetti, en dat geldt zeker voor carnaval. De één vindt het prachtig, de ander vooral irritant als het in zijn biertje terechtkomt. Maar waar komt dat kleurrijke spul eigenlijk vandaan?
"Confetti komt uit Italië", vertelt carnavalshistoricus Rob van de Laar. "Daar gooiden ze in de middeleeuwen al met kleine snoepjes tijdens carnaval. Waarom precies weten we niet, maar waarschijnlijk had het iets te maken met vruchtbaarheidsrituelen."
Volgens het Italiaanse magazine Italy Segreta gooiden mensen voordat er snoep werd gebruikt nog andere dingen. "Tijdens middeleeuwse feesten gooiden edelen bloemen, snoepgoed en eierschalen gevuld met geurstoffen naar de menigte. Als reactie gooiden boeren en gewone mensen spottend rotte eieren en modderballen terug", schrijft het blad.
Deze traditie werd in 1597 verboden omdat het rivaliteit en gevechten tussen buurten veroorzaakte. In de achttiende eeuw dook confetti opnieuw op, dit keer in de vorm van verschillende soorten zaden. Die waren goedkoper, kleiner en makkelijker te coaten, mede dankzij nieuwe handelsroutes die nieuwe ingrediënten naar Italië brachten.
Toch waren zaden voor veel Italianen nog te duur. Kleine krijtsnoepjes werden een populair alternatief, maar die leidden opnieuw tot ruzies. In de negentiende eeuw werd het gebruik van krijtsnoepjes verboden omdat het te gevaarlijk werd.
Frankrijk of Italië
Volgens Van de Laar waaide de confettitraditie eind negentiende eeuw over naar Nice. Ook daar gooiden ze kleine balletjes van meel en gips. "Dat kwam natuurlijk hard aan, dus ze gingen over op het gooien van witte papiertjes. Rond 1890 kwam de traditie naar Parijs, waar de confetti gekleurd werd. Vanuit Parijs verspreidde het zich verder naar Nederland."
Het tijdschrift Italy Segreta stelt daarentegen dat papieren confetti niet in Frankrijk, maar in Italië is ontstaan. Het is alleen niet duidelijk wie het uitvond: Enrico Mangili of Ettore Fenderl. Enrico werkte in een fabriek met veel papierverspilling en gaf kinderen kleine restpapiertjes als confetti. Ettore, toen 14 jaar, gooide ooit een hele zak kleine driehoekige papiertjes over een groep meisjes tijdens een feest. Over wie het echt als eerste deed, bestaat discussie.
Of de Bossche carnavalshistoricus of het Italiaanse tijdschrift gelijk heeft, weten we niet. Eén ding is duidelijk: de confetti die tijdens carnaval uit de lucht dwarrelt, hebben we te danken aan de Italianen.
Hier lees je alle verhalen over carnaval in Brabant.
