Timo (11) rijdt elk jaar 100 kilometer naar Prinsenbeek voor megawagens
De elfjarige Timo en zijn vader Michiel Geerts zijn misschien wel de allergrootste, niet-Brabantse fans van het Boemeldonckse carnaval. Ieder jaar rijden ze helemaal vanuit Ede naar Prinsenbeek om de opbouw van de immense wagens van dichtbij te zien. “Toen hij jonger was gingen we voor het eerst de optocht kijken en maanden later had hij het er nog over. Sindsdien wil hij elk jaar terug”, vertelt Michiel.
Met wagens van elf meter hoog en tientallen meters lang, is de carnavalsoptocht van Boemeldonck misschien wel de meest indrukwekkende van Brabant. De wagens worden ook wel kastelen op wielen genoemd en worden steeds geavanceerder. Daarom moet er een hijskraan aan te pas komen om alle onderdelen op hun plek te zetten.
Terwijl de wagen van CV de Bixe Draoke, de winnaar van vorig jaar, omhoog gehesen wordt, staan de twee met grote ogen te kijken. “We zijn heel vroeg wakker geworden, want we moesten anderhalf uur rijden”, vertelt Timo enthousiast. “Op andere plekken bouwen ze maar tot 7 meter, maar hier tot 11. En veel gedetailleerder. Dat vinden we cool om te zien. En we zijn zondag ook bij de optocht.”
"Dit is een keer wat anders dan woningen in elkaar flansen of andere dingen hijsen."
Hij is verslingerd aan de techniek”, vult zijn vader aan. “Daarom gaan we ook vaak naar de bouwschuurdagen, dan kan je zien hoe alles in elkaar zit. We hebben de fietsen nu meegenomen en zo fietsen we de hele dag rond langs alle carnavalsclubs in Prinsenbeek.”
Ondertussen wordt het ene deel van het gigantische gevaarte op het andere deel gehesen. “Dit is wel leuk om te doen. Een keer wat anders dan woningen in elkaar flansen of andere dingen hijsen”, zegt Luc van Gent.
Hij zorgt er samen met zijn collega’s voor dat alle wagens zondag met de optocht in elkaar staan. Een precies werkje. “Die wagens zijn zo kolossaal. Dus ze bouwen ze in verschillende segmenten en het is wel mooi om te zien hoe die uiteindelijk precies in elkaar passen. Dat is soms best spannend met alle techniek, want het moet zondag ook allemaal maar werken."
“Onze wagens mogen in andere optochten niet meerijden vanwege de grootte."
Ieder jaar proberen de carnavalsclubs elkaar weer te overtreffen. “Het niveau wordt steeds hoger, dus we maken elkaar een beetje gek”, vertelt Ryan Meeuwissen van Bixe Draoke. “We zijn allemaal bloedfanatiek. Vorig jaar hebben wij voor de eerste keer de cup gewonnen en die willen we weer verdedigen. Dus ik denk dat de wagens dit jaar nog mooier worden dan andere jaren.”
De optocht van Boemeldonck is uniek, volgens Meeuwissen. “Onze wagens mogen in andere optochten ook niet meerijden vanwege de grootte. Hier worden alle lantaarnpalen zo gedraaid, dat alles netjes door de straten gaat rijden. Elf meter hoog ga je nergens anders vinden.”
Optocht Boemeldonck live bij Roeptoetgat
Registratie van de optocht door Boemeldonck. De indrukwekkende A-wagens, soms wel 11 meter hoog, worden niet voor niets 'kastelen op wielen' genoemd. Samen met de prachtige B-wagens en ludieke acts vormt dit een van de meest indrukwekkende optochten van de provincie. Mis er tot 16.00 uur niets van via tv, Brabant+ en web en app.
