Evaluatie: ‘Stratumseind ook op donderdagnacht tot 4 uur ‘s nachts open’

maandag om 17:15 • Aangepast maandag om 18:10

Gemeente Eindhoven gaat een einde maken aan de venstertijden op Stratumseind. Dat betekent dat horecaondernemers zoals vanouds weer om 04.00 uur nachts de deuren moeten sluiten. Die eindtijd geldt voortaan ook op de nacht van donderdag op vrijdag.

Profielfoto van Studio040
Geschreven door

Het experiment met de venstertijden werd gestart als onderdeel van een maatregelenpakket om het uitgaansleven in de stad een impuls te geven, schrijft Studio040. Bij die venstertijden mogen kroegen en discotheken langer openblijven, maar na een bepaalde tijd mogen bezoekers niet meer naar binnen.

De proef verliep op het Stratumseind niet geheel naar wens, zo concludeert de gemeente na een evaluatie. Het idee dat door de venstertijden – effectief het verlaten van de sluitingstijden, het uitgaanspubliek meer gefaseerd de binnenstad zou verlaten, bleek niet uit te komen.

Waar incidenten in 2024 – voor start van de proef – vooral voor 02.00 uur ‘s nachts plaatsvonden en na dat tijdstip afnamen, gebeurden de meeste incidenten tijdens de proef in 2025 vanaf 02.00 uur met een piek rond 04.00 uur, zo meldt de gemeente.

Overuren
Daardoor komt het idee dat met verruimde openingstijden, niet meer politie-inzet nodig zou zijn, niet van de grond. Politieagenten hebben door de proef meer overuren moeten draaien.

Ook voor de bezoekers van Stratumseind was de venstertijd niet ideaal omdat het publiek gewend is eenvoudig van kroeg naar kroeg te kunnen. Nu leidden de venstertijden ertoe dat een café na 04.00 uur niet meer toegankelijk was, wat ook bij het uitgangspubliek soms voor verwarring zorgde. Het systeem met vaste sluitingstijden krijgt daarom de voorkeur.

Donderdag
Die vaste sluitingstijd wordt voor de donderdagnacht wel verlengd. Met name studenten vinden de huidige sluitingstijden op donderdagnacht (02.00 uur) te vroeg. Omdat het een over het algemeen rustigere uitgaansavond is waar studenten de boventoon voeren, besluit de gemeente ook op de donderdag de sluitingstijd te verlaten.

Het experiment met de nachtambassade – waar mensen die zich niet fijn voelen, door vermoeidheid, ongewenste aandacht of door middelengebruik, is wel goed bevallen. “De opvang voorkomt dat mensen ontregeld over straat zwerven, vermindert de kans op escalatie en ontlast tegelijkertijd politie en portiers”, zo klinkt het. De gemeente gaat dan ook kijken of het initiatief ook in 2026 kan worden gefinancierd.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.