ASML verwacht miljarden meer omzet dankzij wereldwijde AI-race
De wereldwijde investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) blijven ASML in de kaart spelen. De chipmachinemaker uit Veldhoven verwacht dit jaar daardoor een omzet van 43 miljard tot 45 miljard euro. ASML breidt ook zijn productiecapaciteit uit om aan grote vraag te voldoen.
ASML heeft een beter kwartaal achter de rug dan verwacht. Eerder ging het bedrijf nog uit van een jaaromzet tussen de 36 miljard en 40 miljard euro. Dat hogere uieindelijke bedrag komt vooral doordat techbedrijven wereldwijd miljarden steken in kunstmatige intelligentie. Voor AI zijn enorme hoeveelheden rekenkracht nodig en daarvoor moeten nieuwe datacenters worden gebouwd.
Meer vraag naar machines
Voor die datacenters zijn geavanceerde chips nodig. En juist daarvoor zijn de machines van ASML onmisbaar. Het Veldhovense bedrijf maakt namelijk als enige ter wereld de meest geavanceerde lithografiemachines waarmee chipfabrikanten deze chips kunnen produceren.
De grote vraag naar AI-chips is duidelijk terug te zien in de cijfers. ASML behaalde in het afgelopen kwartaal een omzet van 9,3 miljard euro. Dat is meer dan het bedrijf eerder zelf had verwacht.
Bijna 3 miljard euro winst
Onder de streep hield ASML in het tweede kwartaal 2,9 miljard euro winst over. Door de sterke resultaten heeft het bedrijf niet alleen de omzetverwachting verhoogd, maar ook de verwachtingen voor de winstmarge bijgesteld.
De cijfers laten volgens ASML zien dat de vraag naar apparatuur voor de productie van AI-chips voorlopig nog groot blijft. Daardoor verwacht het Veldhovense bedrijf dit jaar beter te presteren dan eerder werd gedacht.
Hogere productiecapaciteit
ASML is ook van plan om zijn productiecapaciteit flink uit te breiden en zo aan de grote vraag te voldoen. Volgend jaar moet de capaciteit voor machines van de types DUV en low NA EUV, wat zeer geavanceerde apparaten zijn, 30 procent omhoog.
Daarbij onderzoekt ASML nog of het mogelijk is om in 2028 weer de capaciteit met 30 procent te vergroten. "Een paar kwartalen geleden was de doorlooptijd voor het bouwen van een EUV-machine nog zo'n 22 weken. We werken ernaartoe om dat terug te brengen naar, laten we zeggen, 15 à 16 weken", zegt financieel topman Roger Dassen.
ASML praat ook met klanten over de protocollen voor het testen van apparaten. "Een groot deel van ons werk in de fabriek bestaat uit testen", aldus Dassen. Hij ziet mogelijkheden de protocollen te beperken zonder dat dit ten koste gaat van kwaliteit. Verder spreekt ASML met zijn leveranciers over het versnellen van leveringen.
In Nederland werkt het bedrijf daarnaast aan een grootschalige uitbreiding op de Brainport Industries Campus (BIC) Noord in Eindhoven. Die uitbreiding valt echter nog buiten het tijdsbestek van de nu naar buiten gebrachte verwachtingen en is vooral gericht op verdere opschaling in de komende decennia, geeft Dassen aan.
