Ontdek

Sector blij met opheffing fokverbod wegens Q-koorts

24 november 2010 om 13:53

De geiten- en schapensector is blij met het besluit van het kabinet om het levenslange fokverbod voor jonge dieren op geruimde bedrijven op te heffen. De maatregel was ingesteld vanwege de Q-koorts. Gisteren werd bekend dat die wordt ingetrokken.

Geschreven door

Volgens Jeannette van de Ven uit Oirschot, voorzitter van de landelijke vakgroep melkgeitenhouderij, is er nu een eind gekomen aan een slepende kwestie. De sector dringt al lang aan op opheffing van het verbod. Een meerderheid in de Tweede Kamer is fel tegen.

De parlementariërs vinden dat er geen enkel risico op nieuwe besmettingen genomen moet worden. Staatssecretaris Henk van Bleker van Onderwijs en minister Edith Schippers van Volksgezondheid erkennen dat ‘het risico nooit nul kan zijn.’ Desondanks maakten ze dinsdag bekend dat ze het fokverbod hebben ingetrokken.

De sector moet wel voldoen aan een aantal strenge voorwaarden op het gebied van huisvesting en hygiëne. Zo moeten de bewuste dieren afgeschermd worden gehouden. Ook mag het publiek er rondom de lammerperiode niet bij zijn en dient de eigen dierenarts elke twee weken de dieren te onderzoeken. Bij een geconstateerde abortus zullen ook de andere drachtige dieren die in hetzelfde deel van de stal zijn ondergebracht worden geruimd.

De opheffing van het verbod betreft maximaal 15.000 dieren. Ze zijn in het afgelopen jaar geboren. Een deel van de sector had het liefst gezien dat het fokverbod ook voor de jonge dieren van de periode vóór juli 2009 zou worden geschrapt. Dit bleek niet haalbaar.

Bleker en Schippers maakten verder bekend dat de vaccinatieregeling voor volgend jaar is aangepast. De plicht geldt dan alleen voor melkgeiten en -schapen op bedrijven met meer dan vijftig dieren én voor schapen en geiten op bedrijven met een publieksfunctie. Vleesschapen en schapen in natuurgebieden en rondtrekkende kuddes hoeven niet ingeënt te worden.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.