Ontdek

Computer voorspelt misdaad in Tilburg

30 januari 2011 om 18:32 • Aangepast 4 oktober 2025 om 19:04

De politie in Tilburg gaat boeven steeds intelligenter te lijf. Sinds enige tijd gebruiken ze daar een computerprogramma dat misdaad voorspelt. Datamining noemen ze dat. Dus is het vroeger donker? Dan zijn dieven eerder actief. En is het zaterdagnacht? Dan is er meer geweld in de binnenstad. Behalve als het regent dat het giet.

Profielfoto van Redactie
Geschreven door
Redactie

De politie Midden- en West-Brabant voorspelt met een speciaal computerprogramma de misdaad. Harry Oerlemans, de dataspecialist van het korps, tovert kaarten met rode, gele en groene wolken uit de computer.

Het computerprogramma berekent uit stapels gegevens de wolkjes en houdt daarmee rekening met trends, specifieke kenmerken en zelfs het weer. "Er is grote kans op vandalisme op zaterdagavond in het centrum, behalve als het regent."

Het computerprogramma voorspelt het. Dus kan er op woensdag extra kans zijn op woninginbraken in een bepaalde wijk tussen 8 uur 's avonds en 1 uur 's nachts. "We kunnen daar op inspelen", zegt Oerlemans.

Het programma levert een berg aan informatie op en daar gaat een team van 18 agenten gericht mee aan de slag. "We geven ze dan de tip om extra de achterdeur of het wc-raampje in de gaten te houden, omdat het op die manier vaak gebeurt in die wijk."

De politie Midden- en West-Brabant is een van de twee korpsen in Nederland die dit programma gebruikt. Het analyseren van gegevens gebeurt al jaren, maar toen was het meer natte vingerwerk, aldus Oerlemans.

"Ik heb eindeloos spelden in een kaart geprikt. Dan was bijvoorbeeld rood de kleur voor een inbraak en blauw voor een overval. En dan maar bladeren in kaartenbakken om de overeenkomsten te zoeken. Het computerprogramma doet dat veel nauwkeuriger, legt onverwachtse verbanden en houdt rekening met de weersverwachting."

En het werkt. De misdaadcijfers zijn gedaald in de regio, maar het is geen wondermiddel. "Het zorgt voor een waterbedeffect. Hier gaan de cijfers omlaag, maar in de omgeving gaat de criminaliteit omhoog. Dat is dan de kunst om op die plekken ook mensen in te gaan zetten."

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.