Bommen Haghorst geruimd, bewoners weer thuis
In Haghorst zijn donderdagmiddag de laatste van de tien bommen geruimd. De actie van de explosievenopruimingsdienst (EOD) eindigde rond kwart over vijf en is volgens de gemeente vlekkeloos verlopen. De bewoners mochten aan het eind van de dag weer naar huis.
De bommen uit de Tweede Wereldoorlog lagen in een sluis bij het Wilhelminakanaal. Om acht uur 's ochtends is de EOD begonnen met de eerste bommen. Tot het eind van de middag waren de toegangswegen naar Haghorst afgesloten. Niemand mocht toen het gebied in of uit. Ook mocht niemand buiten zijn. Om halfzes mochten de bewoners van Haghorst weer naar hun huis.
Eerste bommen geruimd
Donderdagmorgen moest het ruimen even worden stilgelegd, omdat er voetgangers waren gesignaleerd in het gebied. Dat waren mensen die in de buurt werkten. Om kwart voor vier 's middags waren acht van de tien bommen tot ontploffing gebracht.
De bommen zijn tot ontploffing gebracht in een vier meter diepe kuil met zand erover. De EOD werkt met vijf man aan het opvissen en onschadelijk maken van de bommen. "De eerste bommen duren altijd het langst. Daarna weten ze precies om wat voor bommen het gaat en gaat het sneller", aldus burgemeester Palmen. Hij complimenteerde ook de bewoners van Haghorst omdat ze zich netjes aan de instructies hielden. "Zo verloopt de operatie voorspoedig."
Soort bommen
Volgens een politiewoordvoerder van Midden- en West-Brabant ging het om Duitse vliegtuigbommen van het type SD-50 en SC-50. Er zaten nog ontstekingen op en dat maakte het gevaarlijk. De bommen bevatten kleine hoeveelheden gevoelige springstof. Ze wogen vijftig kilo en bestaan voor de helft uit metaal en voor de helft uit minder gevoelige springstof. Van deze bommen is bekend dat ze aan het einde van de oorlog op de grond werden gebruikt om strategische punten zoals bruggen en sluizen op te blazen.
Dorp loopt leeg
Al voor acht uur 's ochtends was er een hoop pers in Haghorst. Mensen mochten toen nog de straat op en het leek volgens verslaggeefster Marieke Boerefijn alsof er niks aan de hand was. Om klokslag acht uur veranderde dat. Basisschool Sint Jozef had de kinderen al vrij gegeven.
De omleidingsborden stonden klaar. Twee meiden gingen snel naar hun school buiten het dorp en bleven daar tot vijf uur. Hun ouders konden bij opa en oma terecht. Overdag zal het dorp verlaten zijn, was vooraf de verwachting. "Haghorst lijkt dan op een spookstad", zei verslaggeefster Marieke. "Dat is mooi", grapte een voorbijganger. "Dan krijgen we misschien ook stadsrechten."
Volgens dezelfde voorbijganger waren woensdagavond zo'n 175 mensen aanwezig bij de informatiebijeenkomst. "Het leeft in het dorp, maar de mensen zijn goed voorbereid. Ze weten wat er gaat gebeuren en iedereen zal blij zijn als het weer over is", zei de man.
