Luid alarm: industrie valt om 'door regels, energieprijs en vol stroomnet'
In de brandende zon hadden de werknemers van zinksmelter Nyrstar in Budel zich om twaalf uur verzameld. Het bedrijf heeft al jaren last van hoge energiekosten en legde in 2022 en 2024 zelfs enkele maanden de productie stil.
Duur
Vergeleken met andere Europese landen kost energie in Nederland relatief veel. In het buitenland krijgen bedrijven soms ook nog subsidie om de gestegen energiekosten te compenseren. Dat zou de Nederlandse industrie en de zinkfabriek in Budel ook wel willen.
Het zijn niet alleen de hoge energiekosten waardoor Nederlandse bedrijven moeilijk kunnen concurreren met buitenlandse bedrijven. De problemen met een vol stroomnet, de strenge stikstofregels en de trage vergunningverlening maken het er niet gemakkelijker op.
Henk Leenders van de zinksmelterij in Budel ziet het met lede ogen aan. "Je ziet bedrijven omvallen of vertrekken. Dit kost banen. Nu we in door de geopolitieke ontwikkelingen steeds minder afhankelijk willen worden van andere landen is dit een slechte ontwikkeling. De basisindustrie, dus de bedrijven waar grondstoffen gemaakt worden dreigen als eerste te verdwijnen. Dat is een slechte zaak. Ik hoop dat de politiek onze noodkreet serieus neemt en er iets aan doet."