PRAAT MEE

Eerste NS-boa's krijgen training met wapenstokken

Vandaag om 10:08 • Aangepast vandaag om 11:19

Op station Den Bosch lopen naar verwachting vanaf eind april ov-boa's met wapenstokken rond. Deze maatregel is bedoeld voor de veiligheid. Den Bosch is één van de vier standplaatsen in Nederland waar medewerkers een jaar lang meedoen aan de proef met de wapenstok. 

Profielfoto van Romee van der Heijden
Geschreven door

De komende weken krijgen de medewerkers training voor het gebruik van de korte wapenstok. Daarnaast neemt de NS meer maatregelen 'om de veiligheid van collega's te verbeteren'. Zo krijgen hoofdconducteurs later dit jaar een bodycam.

Identiteit reizigers vaststellen
Verder wil de vervoerder dat ov-boa's rijbewijzenregister, de strafrechtketendatabank en het vreemdelingenregister kunnen inzien. Dit is volgens de NS nodig, zodat zij 'zelfstandig, zonder politieassistentie, de identiteit van een verdachte kunnen vaststellen'. Het nieuwe kabinet, dat maandag wordt beëdigd, zegt in het coalitieakkoord hier werk van te willen maken.

De 75 van de in totaal 680 NS-medewerkers die meedoen aan de proef met de wapenstok zijn verdeeld over de standplaatsen Den Bosch, Rotterdam, Den Haag en Zwolle. 

Veiligheid medewerkers en reizigers
NS-boa's zijn er voor de veiligheid van ov-medewerkers en die van reizigers. Ze komen in actie in de trein en op het station na hulpverzoeken en houden veiligheidscontroles op plekken waar NS veel overlast verwacht.

In totaal zijn er afgelopen jaar 1132 incidenten gemeld van agressie tegen NS-medewerkers. In 2024 waren dit 1095 incidenten. 

Waar NS-boa’s afgelopen jaar juist meer betrokken waren bij incidenten met fysieke en verbale agressie (+11%), ziet de NS bij andere NS-collega’s juist een daling. Zo waren hoofdconducteurs en machinisten afgelopen jaar minder betrokken bij agressie-incidenten (-9%). 

Ook op Brabantse treinstations zijn gevallen van overlast bekend. Zo werden in 2024 bijvoorbeeld  ruim 3000 meldingen van overlast gedaan door NS-beveiligers op station Maarheeze. 

Lees ook

Stelling

Het is een goed idee dat NS-veiligheidspersoneel wapenstokken krijgt.

Eens

0 stemmen

Oneens

0 stemmen

Wat vind jij? Praat mee!

Reactie *Naam *E-mailadres *Woonplaats *

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.