Geldrop-Mierlo worstelt met rechtszaken, focust op voorzieningen

woensdag om 04:35

De gemeente Geldrop-Mierlo wordt geplaagd door enkele rechtszaken over woningbouwprojecten, maar werkt ondertussen door aan het bouwen van woningen om de groei van de regio aan te kunnen. Daarnaast heeft de gemeente ingezet op het verbeteren van bushaltes voor mindervaliden en dagbesteding voor ouderen.

Profielfoto van Chris BakkerProfielfoto van Rick Lemmens
Geschreven door

De samenwerking tussen het college en de gemeenteraad liep niet altijd even soepel. Op een gegeven moment weigerden raadsleden van de oppositie om mee te doen aan de debatten, omdat het er volgens de raadsleden op leek dat de coalitie niet geïnteresseerd was in wat zij te vertellen hadden. Hierover volgde een gesprek, waarna het lijkt dat de verhoudingen weer enigszins zijn hersteld.

Woningbouw
Geldrop-Mierlo is een van de gemeenten die de komende jaren fors meer woningen gaat bouwen voor de groei van chipmachinefabrikant ASML. Dat bedrijf wil in de regio Eindhoven groeien met ruim 20.000 werknemers. Geldrop-Mierlo was van plan om in deze bestuursperiode 500 woningen te bouwen.

In Geldrop-Mierlo zijn er deze bestuursperiode 599 nieuwe woningen bijgekomen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Maar er zijn ook 82 woningen verdwenen, bijvoorbeeld vanwege sloop. Uiteindelijk zijn er onderaan de streep 438 woningen bijgekomen.

De gemeente heeft een aparte website gemaakt waarop alle lopende projecten te zien zijn en in welke fase het project zit. Volgens de website lopen er nu projecten of voorbereidingen voor ongeveer 2.600 woningen.

Opvang asielzoekers
Volgens de landelijke overheid zou Geldrop-Mierlo 210 asielzoekers moeten opvangen, maar het is onbekend hoeveel asielzoekers de gemeente daadwerkelijk moet opvangen. Geldrop-Mierlo werkt namelijk samen met andere gemeenten in de regio Zuidoost-Brabant, waarin de opvang van asielzoekers wordt verdeeld.

Deze regio’s hebben tot eind dit jaar de tijd om de opgave te verdelen. Dan wordt duidelijk hoeveel asielzoekers er in welke gemeenten opgevangen moeten worden. Minister Bart van den Brink van Asiel en Migratie zei onlangs dat hij eerst in gesprek wil en dat er niet meteen wordt gedreigd met maatregelen richting gemeenten.

KiesKennis
Twijfel je nog over je keuze bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2026?
Met KiesKennis, een AI-verkiezingschatbot van de regionale omroepen, kun je vragen stellen over thema’s in jouw gemeente en de standpunten van politieke partijen. De chatbot geeft geen stemadvies, maar helpt je wel betrouwbare informatie te vinden.

Probeer KiesKennis hier.

Rechtszaal
Volgens het Eindhovens Dagblad staat de gemeente regelmatig in de rechtszaal tegenover inwoners en bedrijven. Zo lukt het de gemeente niet om afspraken te maken over woningbouw op het bedrijventerrein De Barrier.

Ook komt de bouw van veertig woningen aan de Mierloseweg maar niet van de grond, omdat er rechtszaken zijn aangespannen door buurtbewoners. Daarnaast zijn de vervallen panden aan het Bogardeind nog altijd niet gesloopt. Ook op die plek moet nieuwbouw komen.

Mindervaliden en ouderen
Het college had zich voorgenomen om alle bushaltes in Geldrop-Mierlo toegankelijk te maken voor mindervaliden. Dit is gelukt, de laatste bushalte is in 2024 toegankelijk gemaakt.

Verder heeft het gemeentebestuur gewerkt aan voorzieningen voor ouderen. Zo is er een dagbesteding voor ouderen in beide dorpskernen gekomen. Er worden activiteiten georganiseerd, zoals handvaardigheid, bewegen, muziek of een spelletje.

Financiën
Tussen gemeenten en de landelijke overheid is al jarenlang discussie over geld. Aanvankelijk zou de landelijke overheid vanaf 2026 veel minder geld geven aan gemeenten voor de taken die ze moeten uitvoeren, maar na dreigende rechtszaken is dat twee jaar opgeschoven naar 2028.

Geldrop-Mierlo verwacht in 2028 een tekort van 2,2 miljoen euro, maar in 2029 juist negen ton in de plus te staan. Een woordvoerder van de gemeente Geldrop-Mierlo zegt hierover dat er eerder al hervormingen zij doorgevoerd, maar dat er onzekerheden blijven.

Zo hebben gemeenten te maken met stijgende prijzen, maar krijgen ze daarvoor geen extra geld van de landelijke overheid. “Daarnaast blijven de jeugdzorg en de maatschappelijke ondersteuning een punt van aandacht”, zegt de gemeentewoordvoerder.

De nieuwe gemeenteraad praat in het voorjaar over de plannen van het nieuwe college en over financiën voor de komende jaren.

Gemeenteraadsverkiezingen
In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 18 maart heeft Omroep Brabant de begrotingen van alle 56 Brabantse gemeenten bestudeerd en over alle gemeenten een artikel geschreven over de afgelopen gemeenteraadsperiode. Hier lees je alle verhalen over de gemeenteraadsverkiezingen 2026 in Brabant.

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.