Wereldartiesten én pornofilm, vijftig jaar geleden was Hilvarenbeek dé plek
Wereldsterren als Phil Collins, Cat Stevens en Peter Gabriel namen ooit hun hits op in een studio bij Hilvarenbeek. Maar er kleeft ook een schaduwkant aan die geschiedenis: in het pand werd ook een pornofilm opgenomen, waarvoor de toenmalige eigenaar nooit is betaald. Zeven jaar lang was Hilvarenbeek een geliefde plek voor internationale artiesten, tot de studio failliet ging.
Bart van Deurzen is sinds zeven jaar locatiemanager bij Hilvaria Studio's. Nu worden er conferenties, uitvaarten en huwelijken georganiseerd. Hoe anders was dat tussen 1974 en 1981, toen het er "rock-'n-roll" was in de bossen bij Hilvarenbeek.
Faillissement
Eigenaar van Relight Studio's, Dick van Velden, kwam in contact met muziekproducer Robin Freeman. "Dankzij hem kwamen in de jaren zeventig artiesten hier in Hilvarenbeek in een supermoderne studio albums opnemen", vertelt Bart. Denk aan Herman Brood, Golden Earring, Cat Stevens, Black Sabbath, Boomtown Rats en Genesis.
Maar in 1981 houdt het alweer op: Relight Studio's gaat failliet. "De techniek gaat door en ook andere landen krijgen grote en moderne studio's", zegt Bart. Hilvarenbeek is na zeven jaar niet meer de place to be.
Historische vleugel
Een lege studio en een mooie akoestiek blijven achter. "Via veilingen is bijna alles verkocht. We hebben alleen een jukebox en een C. Bechstein-vleugel overgehouden", vertelt Bart. "Het is eeuwig zonde, want het verhaal verdwijnt daardoor ook een beetje. Maar om een faillissement op te lossen, moet er wat verkocht worden."
Die vleugel is wel heel bijzonder. In 1971 is Morning has Broken van Cat Stevens daarop ingespeeld. Met een laagje stof erop staat de handgemaakte C. Bechstein-concertvleugel prominent in Hilvaria Studio's.
Op 1 september bestaat Omroep Brabant vijftig jaar. Daarom zendt de radio vanaf 1 september elf dagen lang de Top 1976 uit. Je kunt nu al stemmen voor de lijst. Bart van Deurzen weet wel welk nummer uit Hilvarenbeek in de Top 1976 moet komen. "Morning has Broken, toch wel het bekendste nummer wat hier geproduceerd is. Of... één van de nummers van Herman Brood."
Pornofilm
"Ik loop hier met een trots gevoel rond", vertelt de locatiemanager. "Er hangt hier zoveel historie in het pand, vooral met de muziek." Maar ook met films, of ja, specifieker: een pornofilm.
"Otto Verschoof was de eerste eigenaar van het complex", gaat Bart verder. "Hij verhuurde het voor verschillende doeleinden. Zonder dat hij het wist, is de studio gebruikt voor een pornofilm. Dat was destijds een enorme schok."
Terwijl de 18+-film de wereld over gaat, blijft de eigenaar met een kater achter. "Het meest vervelende is dat Hilvaria Studio's er nooit voor is betaald." Op wat tegeltjes in het toilet na, die in de film te zien zijn, is er in het studiocomplex niks meer terug te zien van de pornofilm.
Top 1976-tour
Onze radiocollega's rijden deze week kriskras door de provincie op oude Puch-brommertjes. Ze halen stemmen op voor de Top 1976, de dubbeldikke jubileumlijst met de mooiste liedjes aller tijden. Je kunt ook zelf stemmen. De lijst is vanaf 1 september te beluisteren op Omroep Brabant radio.
Kijk en luister tot en met woensdag mee via radio en tv, langs bijzondere en bekende Brabanders en plekjes door de hele provincie.
