Ontdek

Europa voert druk op Bolle Jos verder op: geldkraan naar Sierra Leone dicht

• Aangepast

De Europese Commissie stopt per direct met betalingen aan Sierra Leone. Dat gebeurt omdat het Afrikaanse land de voortvluchtige drugsbaas Bolle Jos uit Breda niet uitlevert. Minister David van Weel (Justitie) heeft dat bevestigd aan De Telegraaf.

Profielfoto van Lobke Kapteijns
Geschreven door

Dit jaar zou de overheid van Sierra Leone nog 18 miljoen euro aan begrotingssteun uit Brussel krijgen. Dat is geld voor de gewone uitgaven van de overheid. De hoop is dat volgend jaar ook een betaling van nog eens 22,5 miljoen euro niet doorgaat, schrijft De Telegraaf.

Ruim honderd jaar cel
Nederland heeft zich ervoor hardgemaakt om de geldkraan naar het Afrikaanse land dicht te draaien. Sierra Leone werkt niet mee aan de uitlevering van Jos Leijdekkers, zoals Bolle Jos echt heet.

Hij is de meest gezochte crimineel van de Lage Landen. In België en Nederland is hij veroordeeld tot in totaal meer dan honderd jaar cel.

'Heel erg blij'
"Met deze stap ben ik heel erg blij", reageert Van Weel. "Het is wrang dat er EU-geld gaat naar een land dat niet wil meewerken aan de uitlevering van iemand als Bolle Jos." Volgens de VVD-minister zijn de EU-miljoenen onmisbaar voor het arme land.

Het gaat volgens hem niet zozeer om de omvang van het bedrag. "Daar zal Sierra Leone niet direct van onder de indruk zijn. Maar hiermee wordt vanuit de Europese Commissie een duidelijk signaal gegeven dat Sierra Leone moet stoppen met het bieden van onderdak aan deze criminelen."

Hij vindt het stopzetten van de betalingen geen te grof middel. "Sierra Leone kan dit binnen 24 uur oplossen door deze man op te pakken en uit te leveren aan ons. Het is geld dat we direct overmaken aan de regering die onderdak biedt aan deze crimineel. Die crimineel maakt uiteindelijk ontzettend veel kapot, ook voor de bevolking van Sierra Leone."

Miljoenen steungeld
Volgens De Telegraaf kreeg het land de afgelopen jaren al ruim 300 miljoen euro steungeld. De EU-lidstaten onderhandelen nog over toekomstige financiële hulp.

Minister Van Weel wil dat de EU ook sancties gaat instellen tegen landen die veroordeelde drugscriminelen tegen uitlevering beschermen. Dat is donderdag ook onderwerp van gesprek van de justitieministers.

Alle verhalen over Bolle Jos lees je in ons dossier.

In deze video zie je waarom Bolle Jos de meest gezochte crimineel van ons land is: 

Lees ook

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.