Pech voor treinreizigers: geen treinen door staking, stations verlaten
Het personeel van Midden-Nederland staakt en dat heeft gevolgen voor treinverkeer in heel Nederland, omdat regio Utrecht een belangrijk knooppunt is en het treinschema daar wordt gepland. Ook worden er geen bussen ingezet. Omdat in een bus vijftig mensen passen en in een trein duizend valt daar niet tegenop te rijden, is de lezing van de NS.
Op station 's-Hertogenbosch is het vrijdagochtend stil. Geen treinen en geen reizigers vanwege de aangekondigde staking. De drie kiosken op de perrons zijn wel gewoon open. "We zijn een servicepunt, we moeten open. Voor de verdwaalde reiziger", vertelt een medewerker. "Ik heb tot nu toe één reiziger gehad die gemist had dat er geen treinen rijden. Hij moest naar Eindhoven en heeft maar een kopje koffie gepakt."
Een kiosk verderop is voor niks open: "Ik heb nog niemand gezien. Dus ik ga maar een beetje schoonmaken." Voor het station staat een Oekraïense reiziger die naar Amsterdam moet. Ze wist niet van de staking en heeft geen idee hoe ze nu in Amsterdam moet komen. Ze spreekt geen Engels, alleen Oekraïens, wat ervoor zorgt dat ze radeloos op het station staat.
Geen verkeersellende verwacht
De ANWB denkt dat er niet veel problemen ontstaan op de weg, omdat er op vrijdag normaal gesproken nauwelijks files zijn. Wel verwacht de ANWB dat het begin van het Pinksterweekend in de middag tot meer drukte kan leiden. De meeste files worden verwacht op wegen in Noord-Brabant en Gelderland, met een piek tussen 15.00 en 17.00 uur vrijdagmiddag.
De verwachting is dat de dienstregeling zaterdagochtend direct na de staking weer op gang komt. Zo zouden zaterdag gelijk weer volgens het reguliere schema gaan rijden, laat de NS weten. Dat komt volgens een woordvoerder doordat de treinen bij een 24-uursstaking precies op de juiste plek staan om weer door te gaan. Internationale treinen rijden vrijdag wel, ook tussen Amsterdam Centraal en Schiphol rijden treinen.
Nieuwe stakingen aangekondigd
Het personeel staakt omdat vakbond FNV een loonsverhoging eist voor het treinpersoneel. Ze vindt de geboden loonsverhoging van 2,55 procent op jaarbasis te laag gezien de inflatie. In 2022 kregen NS-medewerkers er ruim 9 procent bij en in de vorige cao, die 1 maart afliep, kwamen de bonden en NS een loonsverhoging van gemiddeld 6,6 procent overeen.
Volgende week zijn er opnieuw stakingen aangekondigd. Op dinsdag in West-Nederland en donderdag in Noordwest- en Oost-Nederland. Op maandag 16 juni (Noord- en Zuid-Nederland) en dinsdag 17 juni volgen er mogelijk nog meer stakingen als het conflict tegen die tijd niet is opgelost.