Overlast door jongeren in Uden verplaatst naar park: gemeente grijpt in
De gemeente Maashorst neemt maatregelen om het Bevrijdingspark in Uden veiliger te maken. Zo komt er onder andere tijdelijk cameratoezicht. Dit doet de gemeente, omdat er sinds juni bijna 140 meldingen bij de politie en de gemeente zijn binnengekomen van mensen die zich onveilig voelen in het park. "Het vandalisme lijkt zich een beetje te verspreiden over Uden", vertelt Claus van Heesch, voorzitter van Uden Centrum Management.
Bezoekers van het park zouden zich er door overlast die diverse jongeren veroorzaken niet veilig voelen. De gemeente bevestigt dat het vooral jongeren zijn die voor problemen zorgen. "Ik sta voor een veilige en leefbare gemeente", zegt burgemeester Hans van der Pas. "Inwoners moeten in het park kunnen wandelen, spelen, ontmoeten en ontspannen, zonder zich onveilig te voelen. We kijken dan ook niet weg als inwoners overlast ervaren en daarom pakken we deze situatie grondig aan."
De burgemeester kondigt een flink pakket maatregelen aan. Zo komt er onder andere extra toezicht, betere verlichting en tijdelijk cameratoezicht in het park. Dit laatste voor minimaal één maand. De beelden worden op een aantal momenten of bij incidenten teruggekeken.
"Wij maken ons zorgen omdat bewoners vanuit verschillende wijken door het park naar het centrum wandelen. Daarnaast ligt het busstation daar ook", zegt Claus van Heesch over de situatie in het Bevrijdingspark. Hij is voorzitter van Uden Centrum Management, een samenwerkingsverband van horeca-, retail- en vastgoedondernemers in Uden.
"Het blijft belangrijk om de groep om wie het gaat aan te spreken."
"Het vandalisme lijkt zich een beetje te verspreiden over Uden", gaat hij verder. Daarmee doelt hij op eerdere overlast in het centrum van het dorp dat tegen het park aan ligt. De voorzitter noemde het eerder zelfs "straatterreur": winkels werden bekogeld met stenen en mensen werden uitgelachen en natgespoten.
De overlast en het vandalisme in het centrum van uden was zo erg dat er een samenscholingsverbod kwam. "Dat werkte. We hebben deze zomer veel minder last gehad. Al waren we wel bang hoe het zou zijn als de scholen weer zouden beginnen. Dat blijkt nu best wel mee te vallen, want het vandalisme is een stuk minder. Wel hebben we last van hardrijdende fietsers op e-bikes en fatbikes."
De ondernemers blijven zich ondertussen inzetten voor meer veiligheid. Van Heesch hoopt dan ook dat de maatregelen die in het Bevrijdingspark worden genomen, gaan werken. Maar hij heeft er ook zijn bedenkingen bij. "Heel eerlijk. Als in het Bevrijdingspark camera’s hangen, dan zal het wel weer ergens anders naartoe verschuiven. Het blijft belangrijk om de groep om wie het gaat aan te spreken en daar iets mee te doen. Dat blijkt lastig."
