Baarle-Nassau werkt aan leefbaarheid, maar worstelt met vakantieparken

woensdag om 04:52

De gemeente Baarle-Nassau heeft de afgelopen jaren gewerkt aan het verbeteren van de cultuur en leefbaarheid in de gemeenschap. Zo is de bouw van een nieuw cultuurcentrum na jarenlange discussies over de financiën rond en is de bouw inmiddels begonnen.

Profielfoto van Chris BakkerProfielfoto van Robert te Veele
Geschreven door

Het gemeentebestuur kende een roerige periode. Na de gemeenteraadsverkiezingen van 2022 werd er een coalitie gevormd met BAARLE! en de Vooruitstrevende Partij Baarle. In de zomer van 2023 stapte een raadslid François van der Velden van de fractie Baarle! op na onenigheid in de partij. Daarmee verloor de coalitie de meerderheid. Maanden onderhandelen gingen eroverheen. In april 2024 bereikten oppositiepartij CDA, BAARLE! en VPB een akkoord voor de rest van de bestuursperiode.

Woningbouw
Baarle-Nassau was van plan om in deze bestuursperiode 95 woningen te bouwen. In de gemeente zijn er deze bestuursperiode 207 nieuwe woningen bijgekomen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek.

Maar er zijn ook 25 woningen verdwenen, bijvoorbeeld vanwege sloop. Uiteindelijk zijn er onderaan de streep 182 woningen bijgekomen.

Opvang asielzoekers
Volgens de landelijke overheid zou Baarle-Nassau 38 asielzoekers moeten opvangen, maar het is onbekend hoeveel asielzoekers de gemeente daadwerkelijk moet opvangen. Baarle-Nassau werkt namelijk samen met andere gemeenten in de regio Hart van Brabant, waarin de opvang van asielzoekers wordt verdeeld.

Deze regio’s hebben tot eind dit jaar de tijd om de opgave te verdelen. Dan wordt duidelijk hoeveel asielzoekers er in welke gemeenten opgevangen moeten worden. Minister Bart van den Brink van Asiel en Migratie zei onlangs dat hij eerst in gesprek wil en dat er niet meteen wordt gedreigd met maatregelen richting gemeenten.

KiesKennis
Twijfel je nog over je keuze bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2026?
Met KiesKennis, een AI-verkiezingschatbot van de regionale omroepen, kun je vragen stellen over thema’s in jouw gemeente en de standpunten van politieke partijen. De chatbot geeft geen stemadvies, maar helpt je wel betrouwbare informatie te vinden.

Probeer KiesKennis hier.

Cultuur en leefbaarheid
Baarle-Nassau heeft samen met Baarle-Hertog behoefte aan een goed functionerend Cultuurcentrum voor inwoners en verenigingen. Het huidige gebouw dat aan de Pastoor de Katerstraat op de grens van Nederland en België staat, is ernstig verouderd.

De bouwkosten verdubbelden en dat gooide roet in het eten. De enclavegemeenten kregen het financieel niet rond. Uiteindelijk hielp een externe investeerder de gemeente uit de brand. Het gebouw staat er nog niet, maar de bouw is inmiddels wel begonnen.

Ook heeft de gemeente deze bestuursperiode het Masterplan Centrum doorgezet. Met dat plan wordt er geïnvesteerd in de uitstraling, verkeersveiligheid en groen in het centrum van het dorp. Sommige werkzaamheden aan de wegen en vergroening zijn inmiddels al uitgevoerd.

Vakantieparken
De coalitie van Baarle-Nassau is geen voorstander van permanente bewoning op vakantieparken. Voor L’Air Pur wilde de coalitie onderzoeken of realisatie van een woonbestemming haalbaar is.

Inmiddels liggen er rapporten met onder meer een stappenplan, maar er moet nog meer onderzoek worden gedaan naar permanente bewoning op dit park.

Huishoudelijke hulp
Tussen gemeenten en de landelijke overheid is al jarenlang discussie over geld. Aanvankelijk zou de landelijke overheid vanaf 2026 veel minder geld geven aan gemeenten voor de taken die ze moet uitvoeren, maar na dreigende rechtszaken is dat twee jaar opgeschoven naar 2028.

Baarle-Nassau heeft bezuinigingen in beeld gebracht om dit tekort op te vangen. Zo wordt er bezuinigd op de huishoudelijke hulp. “In plaats van voorheen drie uur, is er nu twee uur huishoudelijke hulp per week beschikbaar. Ook zijn collega’s beter getraind in het voeren van gesprekken over wat mensen zelf nog kunnen”, zegt de gemeente hierover.

Verdere bezuinigingen
Naast de huishoudelijke hulp bezuinigt Baarle-Nassau onder andere op het groenonderhoud. De gemeente wil daarnaast meer geld ophalen door de leges te verhogen voor het aanvragen van bijvoorbeeld een paspoort, rijbewijs of een omgevingsvergunning. De gemeente mag hiervoor een bedrag vragen waarmee de kosten van deze diensten volledig worden gedekt. “Eerder bleek dat niet altijd zo te zijn”, zegt de gemeente hierover.

Voorgestelde bezuinigingen op mantelzorg en het verlagen van het budget voor activiteiten, zijn door de gemeenteraad afgeschoten. De gemeente heeft nog meer mogelijke bezuinigingen in beeld gebracht om mogelijke tekorten in de toekomst op te vangen, zoals het opnieuw invoeren van de hondenbelasting en extra verhogen van de onroerendezaakbelasting (ozb).

“In principe is alles mogelijk en is het aan het dan zittende bestuur om dit af te wegen. Op dit moment is dit niet aan de orde”, zegt de gemeente hierover. 

Gemeenteraadsverkiezingen
In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 18 maart heeft Omroep Brabant de begrotingen van alle 56 Brabantse gemeenten bestudeerd en over alle gemeenten een artikel geschreven over de afgelopen gemeenteraadsperiode. Hier lees je alle verhalen over de gemeenteraadsverkiezingen 2026 in Brabant

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.