Ontdek

Brabantse gemeenten blij met hulp kabinet bij asielopvang

Vandaag om 12:08 • Aangepast vandaag om 16:09

Brabantse gemeenten reageren positief op de aangekondigde hulp van het kabinet bij het realiseren van asielopvang. Dat blijkt uit een rondgang langs gemeenten waar recent of in het verleden protesten waren tegen de komst van asielzoekers.

Profielfoto van Redactie
Geschreven door

Premier Jetten kondigde maandagavond een 'vliegend team' aan dat gemeenten gaat helpen bij het realiseren van asielopvang. Naast ondersteuning van experts krijgen gemeenten ook financiële steun.

'Steun van groot belang'
"De steun vanuit het Rijk is voor iedere gemeente van groot belang. We dragen samen de verantwoordelijkheid voor een humane opvang van asielzoekers", zegt een woordvoerder van de gemeente Den Bosch. "We kijken uit naar de komst van het vliegend team, en naar de manier waarop het Rijk gemeenten praktisch, bestuurlijk en financieel kan ondersteunen."

In Sint-Michielsgestel wordt de aankondiging van Jetten ook goed ontvangen. Burgemeester Eiko Smid noemt het positief dat het kabinet oog heeft voor wat de opvang van vluchtelingen betekent voor gemeenten als de zijne. 

'Benieuwd wat het gaat betekenen'
"Voor nu heeft premier Jetten nog een vrij algemeen statement gegeven over het vliegende team", vertelt burgemeester Eiko Smid. "Maar ik ben benieuwd wat de expertise en financiële middelen in de praktische uitwerking gaan betekenen en hoe dat aansluit bij de vraag die we als relatief kleinere gemeente nu hebben."

'In de gemeente Maashorst verwachten ze dat een vliegend team van waarde kan zijn, vooral voor kleinere gemeenten. Het kan tijdelijk extra capaciteit bieden op posities die nu niet of onvoldoende zijn bezet. "Een belangrijke succesfactor blijft dat landelijke politici, en met name de verantwoordelijke bestuurders, zich helder uitspreken vóór de uitvoering van de Spreidingswet en tegen intimidatie en bedreiging", zegt een woordvoerder.

Eerdere protesten in gemeentes
Zaterdagmiddag trokken zo'n tweehonderd demonstranten door het centrum van Den Bosch. Het protest richtte zich tegen azc's, maar ook tegen bezuinigingen in de zorg, een digitale munt, een digitaal identiteitsbewijs en ‘alles van Jetten’. De actie was onderdeel van een nationaal protest op twaalf plekken in Nederland.

Op 20 maart 2025 kwamen er driehonderd demonstranten naar het gemeentehuis van Sint-Michielsgestel. Ze protesteerden tegen de komst van een azc in Berlicum. De ramen van het gemeentehuis werden besmeurd met eieren, er werden rookfakkels naar het gebouw gegooid en er werd zwaar vuurwerk afgestoken. Er werd ook een man opgepakt die een cobra voor de deur van het gemeentehuis plaatste.

In Uden, binnen de gemeente Maashorst, ging het vorig jaar flink mis. Op 9 april trad de ME hard op tegen zo’n tweehonderd demonstranten die protesteerden tegen de komst van 750 vluchtelingen. De actie begon vreedzaam, maar sloeg om toen er met vuurwerk en voorwerpen werd gegooid.

Lees ook

Wil je niets missen?

Stel Omroep Brabant dan in als voorkeursbron in Google. Zo doe je dat: 
1.      Ga naar de voorkeurspagina van Google of klik bij het kopje 'Voorpaginanieuws' op het icoontje ernaast
2.      Zoek in de zoekbalk naar Omroepbrabant.nl
3.      Selecteer ons in de resultaten
4.      Voeg eventueel nog andere nieuwsbronnen toe die je graag wil volgen

App ons! 👋

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.